Илон Мъск настоява за американски технопол

В събота собственикът на “Tesla” се обърна към избирателите в Пенсилвания с ясно изразена идея за бъдещето

0
64
Илон Мъск, собственик на SpaceX и X
Илон Мъск. Снимка: Фейсбук

Илон Мъск настоява за американски технопол. В събота собственикът на “Tesla” се обърна към избирателите в Пенсилвания с ясно изразена идея за бъдещето, като заяви, че гласуването за бившия президент Доналд Тръмп е гласуване за напредъка на самото човечество, пише „Politico“.

„Искам бъдеще, което очаквате с нетърпение и се вълнувате от това, което ще се случи, че ще научим нови неща, че… то ще бъде по-добро от миналото, каза Мъск на самостоятелен митинг във Фолсъм, Пенсилвания, визирайки бъдеще, в което „сме там, сред звездите, където “Стар Трек“ е реалност“.

Мъск е говорил дълго за желанието си човечеството да се превърне в „космическа цивилизация“ и да колонизира Луната или Марс, като дори е посочил какъв тип управление според него би подхождало на една извънземна колония (пряка демокрация). Той е също толкова конкретен по отношение на това какъв вид правителство според него е необходимо на Земята, за да се даде възможност за това бъдеще, а именно такова, което ще облекчи регулирането на огромната му бизнес империя.

Това, което Мъск не разглежда често, е защо човечеството изобщо трябва да изпълни неговото предложение. Най-често формулираната от него причина е, че така би се направила застраховка срещу екзистенциални рискове на Земята. Според него липсата на по-утвърдителна аргументация (освен „искаме Звездният флот да е истински“, както добави в събота) отразява същността на все по-нарастващото срастване на съзнанието на него и някои братя от технологичния свят с бившия президент: убеждението им, че един вид неспокойна промяна, без присъщо качество, цел или посока, е добродетел сама по себе си.

Първоначално статията беше публикувана в Digital Future Daily, следобедния бюлетин на „Politico“ за новите сили и играчи, които оформят света. Разбира се, напредъкът може да означава мигновено свързване с хора по целия свят, картографиране на човешкия геном или изкореняване на полиомиелита. Но има и тъмна страна: критиците изтъкват, че вярата в прогреса, откъсната, от каквито и да било движещи ценности или традиции, може да доведе до изхабяване на културата, позволявайки на компаниите с идеална цел да определят условията на взаимодействие на обществото с техните продукти. В книгата си „Технополис“ от 1992 г. критикът Нийл Постман вижда, че доверчивата общественост по същество позволява промиването на собствените си мозъци. И смята, че страна като Америка е особено уязвима – страна с „демократичен дух, относително слаби традиции и висока възприемчивост към новите технологии“.

Но не е нужно да приемате мрачния поглед на Постман към технологиите, за да признаете, че Мъск и неговите противници имат коренно различно виждане за ролята им в обществото. Мъск вярва, че технологичните постижения са катализаторът, който ще поведе човечеството към славно бъдеще, докато техните критици, сред които са демократите и много технологични нестопански организации (както и някои от най-големите технологични фирми), смятат, че без силен демократичен контрол те могат да създадат самооправдателен обречен цикъл, който обслужва единствено интересите на технологичните разработчици и техните бизнес партньори.

Основната изпълнителна заповед на президента Джо Байдън относно изкуствения интелект, която републиканците се заканиха да отменят, подчертава поставянето на човешките ценности на първо място. Водещи фигури като изследователя от Станфорд Фей-Фей Ли настояват за „ориентиран към човека“ изкуствен интелект. Мащабният Акт за изкуствения интелект на Европейския съюз обещава да регулира изкуствения интелект по начин, съответстващ на „ценностите и правилата на ЕС“.

Идеята за насочване на технологичното развитие в съответствие с ценностите на дадена група – дори в обществен мащаб – е анатема за Мъск и Тръмп.

Ценностите на Мъск, свързани с технологиите, могат да придобият извънредно голямо значение на националната сцена. Ако Тръмп спечели, магнатът се е съгласил да оглави нов „Департамент за правителствена ефективност“, който, както той настоя в събота, ще бъде фокусиран върху това „да се гарантира, че има стимули за отлична работа“.

„Каквото и да стимулирате, то ще се случи“, каза Мъск, като използва примера с урагана Хелене, който според него е бил лошо управляван. Той продължи:

„Но ако имате неуспешен отговор на бедствията, свързани с ураганите, и никой дори не бъде уволнен, ами, добре, какво очаквате? Никой няма да предприеме действия.“

Пресечната точка на технологиите и природните сили, отприщени от Хелене, са идеален пример за това как може да работи „технополистическата“ политика на Мъск, макар че резултатите за всеки могат да бъдат различни. Имаше две незабавни, ясни последици от бедствието за бизнес империята на Мъск: Първо, неговите сателити Starlink осигуриха така необходимото интернет и клетъчно покритие на засегнатите от урагана Хелене по-рано този месец – поне на тези, които вече притежаваха комплект Starlink.

В същото време платформата му за социални медии X и нейният подход за модериране без ръце означаваха, че фалшивата информация за открита война между жителите на Северна Каролина и Федералната агенция за управление на извънредни ситуации се разпространи като горски пожар след урагана.

И двата резултата са неутрално низходящи от „стимулите“, създадени от самата технология – в случая на Starlink надежден достъп до интернет в отдалечени райони, а в случая на X – напълно отворен и без посредници канал за глобална комуникация. Едното помогна на обществото, а другото му навреди. Но и двете са в полза на Мъск – идеален пример за „неутралната“, технологична идея за прогрес, която той и Тръмп изтъкват.

15 дни до изборите в САЩ: Какво се случва с кандидатите?

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments