Възможностите за обучение на ученици в областта на лазерните технологии бяха тема на обсъждане по време на посещението на зам.-министъра на образованието и науката Таня Михайлова в Института по електроника. На събитието присъстваха ученици от Националната професионална гимназия по прецизна техника и оптика „М. В. Ломоносов“, които имаха възможност да се запознаят с нови лазерни технологии.
Демонстрации на ново поколение лазери
Екипът на лаборатория „Фемтосекундна оптика“ представи как фемтосекундните лазери могат да се използват при лазерно-индуцирана обработка на биоматериали, предназначени за приложение в тъканното инженерство. Учените демонстрираха и нови повърхности, създадени чрез обработка с ултра-къси фемтосекундни лазерни импулси, както и иновации в областта на материалите с антимикробни свойства.
Лазерно текстуриране и научни разработки
По време на демонстрациите беше показано лазерно текстуриране чрез сканираща глава за лазерно маркиране, която дава възможност за изписване на геометрични форми и текстури. Учениците и гостите се запознаха с процеса на създаване на лазерно-индуцирани структури и с експерименти, базирани на основните закони на оптиката, като отражение, пречупване и разсейване на светлината.
Проект „STOP“ и научни резултати
Учените представиха и резултати от разработките по проект Surface Transfer of Pathogens „STOP“, финансиран по програма „Хоризонт Европа“. Проектът е насочен към намаляване на разпространението на патогени и разработка на нови повърхности с антимикробни свойства.
Ученици от Варна участват в обучения за превенция на психоактивни вещества и интернет безопасност