Френските фермери отново излизат на улицата, тъй като търговското споразумение между ЕС и Меркосур е близо до финала, предава „Politico“. Два от основните земеделски профсъюзи в страната заявиха, че планират нова вълна от протести през следващия месец, за да изразят несъгласието си с търговското споразумение, което се договаря между Европейския съюз и южноамериканските страни от блока Меркосур.
Съобщението идва в момент, когато двете страни се стремят да финализират пакта до края на годината, евентуално в рамките на срещата на върха на Г-20 в Рио де Жанейро на 18 и 19 ноември. Френските фермери се противопоставят на споразумението, тъй като се опасяват, че ще загубят бизнеса си, ако Европа отвори пазара си за по-евтино – и вероятно с по-ниско качество – говеждо месо и селскостопански продукти.
„Призоваваме нашата мрежа да възобнови протестите от 15 ноември 2024 г.“, заявиха председателите на FNSEA и Jeunes Agriculteurs Арно Русо и Пиерик Хорел пред френския ежедневник Ouest-France.
На пресконференция във вторник Русо обясни, че протестите могат да достигнат и до Брюксел.
Френските и европейските земеделски производители излязоха на протест по-рано тази година, за да изразят недоволството си от няколко въпроса, включително от Европейската зелена сделка, което накара Брюксел и френското правителство да отстъпят от зелените правила.
Франция отдавна е най-изявеният противник на споразумението с Меркосур, но тъй като влиянието на Париж в Брюксел вече не е такова, каквото беше, Европейската комисия и поддръжниците на споразумението, водени от Германия, виждат уникална възможност най-накрая да прокарат финалната линия на търговско споразумение, което се подготвя от четвърт век.
Публично френското правителство все още се противопоставя на споразумението. Френският министър на земеделието Ани Женевар повтори позицията на страната си на среща с европейските си колеги във вторник, а министърът на търговията Софи Примас заяви пред френския ежедневник l’Opinion, че одобряването на сделката без подкрепата на Франция „ще отвори пробойна в доверието на французите в Европа“.
Въпреки това френските официални лица се примиряват с факта, че Париж няма да може да наложи вето. По-рано този месец „POLITICO“ съобщи, че Европейската комисия работи по създаването на компенсационен фонд, който да успокои земеделските производители и да преодолее френската съпротива срещу сделката, припомня изданието.
Макар че френски дипломат, на когото е била предоставена анонимност, за да обсъжда деликатния въпрос, нарече компенсационния фонд „интересен вариант“, Примас заяви, че Франция няма да „приеме пари, за да унищожи селскостопанския сектор“.
Във вторник Русо заяви пред репортери, че както напредъкът по сделката, така и разкритията за компенсационния фонд – който преди това той оприличи на „утешителна награда“ в интервю за „Politico“ – „ни подтикнаха“ да действаме.
Селскостопанският сектор като цяло смята, че правителството не изпълнява всичките си обещания от предишния кръг демонстрации, нито пък прави достатъчно, за да спре търговската сделка с блока Меркосур, който включва Аржентина, Бразилия, Парагвай, Уругвай и Боливия. Ето как коментира слуачващото се фермерът Лоранс Марандола, говорител на левия фермерски съюз Conféderation Paysanne:
„Ситуацията е по-лоша, отколкото преди една година… тя се развива във всички посоки.“
Conféderation, който също се противопоставя на търговското споразумение, засега не се присъединява към протестите на 15 ноември. Но Марандола изтъкна, че президентът на страната Еманюел Макрон и правителството се противопоставят публично на сделката, „като същевременно оставят преговорите да продължат“.
„ГУНДИ – Легенда за любовта“ с рекорд в историята на киноразпространението в България