Смут и заплахи съпътстват изборите в Грузия

Вотът ще определи бъдещите отношения на страната с Русия и Запада

0
36
Грузия, парламент.
Парламента в Грузия. Снимка: Пиксабей

Неправителствени организации и активисти предупредиха, че грузинското правителство предприема нови репресии срещу критичните гласове броени дни преди страната да се яви на избори, които ще определят бъдещите ѝ отношения с Русия и Запада, предаде „Politico“.

В интервю за „Politico“ Ника Гварамия, бивш министър на правосъдието и опозиционен политик, заяви, че парламентарните избори ще бъдат „референдум за бъдещето на Европа“, като изтъкна, че управляващата партия „Грузинска мечта“ може да се опита „да сплаши или потисне вота“.

„В събота ще имаме над 10 000 наблюдатели на изборния процес, готови да защитят истинността на вота. Това е най-мащабният механизъм за защита на гласоподавателите в историята на нашата страна. Нека бъда ясен, коалицията на опозицията, нашите представители и нашите партньори ще защитят всеки един глас, защото всеки един глас има значение за нашето европейско бъдеще,“, коментира още той.

През 2022 г. Гварамия беше признат за виновен в злоупотреба с власт и осъден на над три години лишаване от свобода в дело, което според ЕС и САЩ вероятно е било „политически мотивирано“. Той беше освободен миналото лято, след като беше помилван от прозападната лидерка Саломе Зурабишвили.

Междувременно стана ясно, че вчера властите в южнокавказката страна са претърсили домовете на двама експерти от „Атлантическия съвет“, американски мозъчен тръст. Полицията съобщи, че е конфискувала телефони и компютри в апартаментите на Ето Бузиашвили и Сопо Гелава, които анализират и следят за процесите по  дезинформация и руско влияние в Грузия. Изявление на мозъчния тръст гласи: „Нашите грузински колеги, Сопо Гелава и Ето Бузиашвили, се занимават с независима, непартийна работа, насочена към защита и укрепване на демокрацията от онези, които биха я подкопали в онлайн пространството, включително изследвания, свързани с усилията за чуждестранно влияние, насочването към маргинализирани общности и други онлайн вреди“.

В доклад, публикуван от Лабораторията за дигитални криминалистични изследвания на мозъчния тръст по-рано този месец, чиито автори са Бузиашвили, Гелава и техни колеги, се предупреждава, че от началото на войната в Украйна през февруари 2022 г. насам грузинското правителство поставя като приоритет „получаването на икономически ползи от Русия и успокояването на северната си съседка“.

Полицейски следователи са претърсили и офиса на американския технологичен гигант „Concentrix“, компания от класацията Fortune 500, специализирана в аутсорсинга. Според местните медии неотдавна компанията е била проверявана и от Министерството на финансите, което е необичайна практика.

Репресиите в страната бяха затегнати, след като през лятото политическото насилие в Грузия достигна своя връх, а правителството прокара в парламента спорен закон за „чуждестранните агенти“, който е насочен срещу подкрепяни от Запада неправителствени организации, медии и групи за защита на човешките права. Партия „Грузинска мечта“ също така се застъпи за закон, който забранява всяко публично споменаване на общността на ЛГБТК+, даде дума да потуши гласа на цялата парламентарна опозиция след изборите. Предизборната кампания на партията включва билбордове, показващи мащабите на разрушенията в украинските градове, тъй като лидерите на популистката фракция твърдят, че присъединяването към Запада би означавало подновяване на конфликта с Русия. Въпреки това, социологическите проучвания показват, че огромното мнозинство от грузинците все още искат да се присъединят към ЕС, както и че недоволството от Москва е широко разпространено след руската инвазия през 2018 г., която остави една пета от страната под контрола на Кремъл и неговите пълномощници.

Над 50 000 украински семейства получават помощ от МТСП от началото на войната

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments