Бившиятпрезидент на Филипините Родриго Дутерте призна, че докато е бил кмет на един от най-големите градове в страната, е поддържал „отряд на смъртта“, за да се справи с престъпността, свързана с наркотици, съобщава „BBC“.
В първите си показания пред официално разследване на т.нар. му война с наркотиците 79-годишният мъж заяви, че отрядът е бил съставен от гангстери, като добави, че им е казвал:
„Убийте този човек, защото ако не го направите, ще ви убия сега.“
През 2016 г. Дутерте спечели президентския пост с убедителна победа, обещавайки да възпроизведе кампанията си за борба с престъпността в град Давао в национален мащаб.
По време на общонационалната война срещу наркотиците хиляди заподозрени бяха убити при спорни полицейски операции и сега тя се разследва от Международния наказателен съд.
По време на изслушването в Сената в понеделник Дутерте заяви също, че е казал на полицаите да „насърчават“ заподозрените да се бият, за да могат служителите да оправдаят убийствата.
„Не поставяйте под въпрос моята политика, защото аз не предлагам извинения, нито оправдания. Направих това, което трябваше да направя, и независимо дали вярвате или не… Направих го за моята страна“, заяви Дутерте във встъпителната си реч. И бе категоричен:
„Мразя наркотиците, не се заблуждавайте по този въпрос.“
Той обаче отрече да е давал разрешение на полицейските си началници да убиват заподозрени, като добави, че неговият „отряд на смъртта“ е съставен от „гангстери… не полицаи“.
„Мога да направя признанието сега, ако искате. Имах „отряд на смъртта“ от седем души, но те не бяха полицаи, а гангстери“.
Дутерте също така остана непоколебим, твърдейки, че много престъпници са възобновили незаконните си дейности, след като той се е оттеглил от президентския пост.
„Ако ми се даде още един шанс, ще ви изтрепя всички“, каза той.
Появата му в понеделник беше първият път, в който той се яви на разследване на кампанията му за борба с наркотиците, откакто мандатът му приключи през 2022 г.
Това беше и първият път, в който той се изправи директно пред някои от обвинителите си, включително семействата на жертвите на войната срещу наркотиците и бившия сенатор Лейла де Лима, критик на Дутерте, която беше вкарана в затвора за седем години по обвинение в търговия с наркотици, което в крайна сметка беше свалено.
Филипинското правителство изчислява, че повече от 6252 души са били застреляни от полицията и „неизвестни нападатели“ във „войната срещу наркотиците“ на Дутерте. Групи за защита на правата твърдят, че броят им всъщност може да достигне десетки хиляди.
В по-ранен доклад на Върховния комисар на ООН по правата на човека се констатира, че репресиите на Дутерте срещу наркотиците са били белязани от реторика на високо равнище, която може да се разглежда като даване на „разрешение за убиване“ на полицейските служители.
Полицията заяви, че много от жертвите ѝ, за които тя твърди, че са наркобарони или търговци на наркотици, често са били убивани при „самозащита“ по време на престрелки. Много семейства обаче твърдят, че техните синове, братя или съпрузи просто са били на грешното място в грешното време.
Кампанията за борба с наркотиците беше противоречива и предизвика огромни международни критики, но имаше и своите поддръжници в страна, където милиони хора употребяват наркотици, най-вече метамфетамин, известен на местно ниво като „шабу“.
Бившият президент на Перу бе осъден на 20 години за корупция
[…] Филипинският президент Дутерте призна за „отряда на с… […]