Темата за бъдещето на държавния ТЕЦ „Марица изток 2“ и прилежащите мини е все по-актуална. Съдбата на ТЕЦ-а се превърна в основен предизборен въпрос за много политици и остана важна тема и след вота в неделя. На първата си пресконференция след изборите, партия „Възраждане“ обяви намерение да се бори за запазването на българските ТЕЦ-ове. Те ще настояват и за анулиране на т.нар. Зелена сделка на ЕС.
Председателят на „Възраждане“, Костадин Костадинов, заяви, че българските ТЕЦ-ове трябва да бъдат защитени. Той обяснява, че се работи в сътрудничество с групата „Европа на суверенните нации“ за премахване на въглеродните квоти. Според него, тези квоти представляват „данъци“, които правят ТЕЦ-овете нерентабилни. Костадинов допълва, че токът от ТЕЦ-овете е по-евтин от този от АЕЦ „Козлодуй“.
Публикацията на „Възраждане“ е събрала стотици харесвания и споделяния. Но дали е вярно, че цената на тока от ТЕЦ „Марица изток 2“ е близка до тази на тока от АЕЦ „Козлодуй“? Нека видим фактите.
Комисията за енергийно и водно регулиране /КЕВР/ определя всяка година цена на тока от двете държавни централи – АЕЦ и ТЕЦ. Тази цена е валидна за битовите потребители. На свободния пазар обаче, цените варират според търсенето.
Според последното решение на енергийния регулатор, цената на тока от АЕЦ „Козлодуй“ за бита е 65,47 лева за мегаватчас. Цената на електроенергията от „ТЕЦ Марица изток 2“ е значително по-висока – 275,98 лева за мегаватчас. Тези стойности са в сила от 1 юли и ще важат до 1 юли 2025 година. В решението на комисията е ясно посочена разликата в цените.
„Да, България“ ще поиска комисия в парламента да разследва сигналите за купен вот