Повишена концентрация на прахово замърсяване отчитат няколко от станциите на Изпълнителната агенция по околната среда. В Перник, Русе, Пловдив и Кърджали тази сутрин фините прахови частици са над допустимите нива, показва Европейският индекс за чистотата на въздуха.
Натрупването на замърсители е резултат от относително тихото и мъгливо време в четвъртък призори. При мъгла въздухът е по-студен и влажен, което води до образуване на температурни инверсии. Този слой от студен въздух действа като „капак“, задържайки замърсителите в по-ниските слоеве на атмосферата. Това затруднява разсейването на ФПЧ и води до натрупване на по-високи концентрации в градските райони.
Когато влагата в мъглата се комбинира със замърсители като азотен диоксид, серен диоксид и ФПЧ, те могат да образуват вторични замърсители, които остават дълго във въздуха. Такива замърсители, включително киселинни съединения, стават по-вредни за дихателната система.
Фините прахови частици (ФПЧ) са едни от най-опасните замърсители на въздуха и могат да имат сериозни последици за здравето. Ето някои от основните вреди:
-
Влияние върху дихателната система: Малките частици (по-малки от 2.5 микрона, известни като PM2.5) проникват дълбоко в белите дробове и могат да предизвикат възпаление. Това може да доведе до заболявания като астма, хроничен бронхит и дори рак на белия дроб.
-
Въздействие върху сърдечно-съдовата система: ФПЧ могат да преминат в кръвообращението и да повлияят на сърдечно-съдовата система. Изследвания показват връзка между високите нива на ФПЧ и повишен риск от сърдечни пристъпи, инсулт и други сърдечно-съдови заболявания.
-
Вреда за нервната система: Частиците могат да достигнат и до нервната система, предизвиквайки възпалителни реакции, които се свързват с проблеми като когнитивни разстройства и болести на централната нервна система.
-
Рискове за уязвими групи: Децата, възрастните и хората с хронични заболявания са особено уязвими на въздействието на ФПЧ. При децата замърсяването може да доведе до затруднения в развитието на белите дробове, а при възрастните да влоши съществуващи здравословни проблеми.
-
Дългосрочни ефекти върху качеството на живот: Продължителното излагане на високи нива на фини прахови частици води до намаляване на продължителността на живота, както и до влошаване на общото здравословно състояние.
За да се намали вредата от ФПЧ, е важно да се следят нивата на замърсяване, особено в градските райони, и да се вземат мерки за ограничаване на емисиите от транспорт, индустрия и отопление.
LinkedIn обработва неправомерно лични данни с отметки и условия за мълчаливо съгласие
[…] Фини прахови частици над нормата в Перник, Русе, Пловди… […]
[…] Фини прахови частици над нормата в Перник, Русе, Пловди… […]