ВМРО: Водната криза се задълбочава, а властта нехае!

Нужни са спешни мерки на ниво парламент и изпълнителна власт за овладяването й, смятат от политическата сила

0
39
Вода, водната криза
Вода. Снимка: Zdravko Vasilev, Фейсбук

„Нужни са спешни мерки на ниво парламент и изпълнителна власт за овладяване на водната криза в България. От години десетки общини и стотици хиляди граждани живеят в условията на воден режим или некачествено водоснабдяване. Изредилите се управляващи в различни сглобки и комбинации от последните три години не задвижиха нито един ключов въпрос, който да реши проблема с липсата на нормално водоснабдяване.“

Това посочват в своя позиция от ВМРО, разпространена до медиите. Тя продължава по следния начин:

„Вместо това темата беше умело потулвано, докато над една четвърт от българските общини страдат от безводие в различни периоди на годината. Плевен отново е на воден режим, нарушено водоподаване има в областите Шумен, Пазарджик, Благоевград, Перник, Кюстендил, Добрич, Пловдив, Бургас, Варна, Плевен. Въпреки че лятото отмина поради липсата на системна и адекватна политика в управлението на ВиК сектора проблемите продължават. И тази година нито един от ключовите проекти за решаване на проблемите на цели общини не беше започнат. Очевидно е, че нито в Парламента, нито в изпълнителната власт – Министерски съвет, МРРБ, МОСВ, имат намерение да заработят за решаване на този ключов за гражданите въпрос. Само с подмяна на водопроводи тук-там в някое населено място кризата няма да се преодолее. Нужна е мащабна и последователна политика за опазване, съхраняване и пестене на водните ресурси.

Припомняме за пореден път част от предложенията на ВМРО – Българско национално движение:

  • Създаване на държавен фонд за инвестиции във ВиК мрежата за подмяна на водопроводите в областите с най-големи загуби на вода – Добрич, Търговище, Силистра, София-област, Перник. Ежегодно чрез този фонд държавата в лицето на МРРБ може да финансира проекти за подмяна на магистрални водопроводи, основен ремонт на пречиствателни и помпени станции, резервоари и тласкатели, което да намали загубите на вода;
  • Основен ремонт на язовирите Огоста, Бели Искър и Йовковци. Тези три водни обекта се ключови за водоснабдяването на цели области, от години чакат ремонт, но държавата до момента не си мръднала пръстта.
  • Изграждане на язовирите „Никудин“ за общините Струмяни, Петрич Сандански до 2028 г. Довършване на язовир „Ракочевица“ за водоснабдяването на общините Благоевград и Симитли. Подновяване на строителството на хидровъзел „Бяла“, който ще осигури водоснабдяването на 41 населени места от региона на Севлиево, Габрово и Дряново.

Тези и други мерки могат да бъдат приложени, въпрос на политическа воля и решения на Народното събрание и Министерски съвет. Част от средствата спокойно може да бъдат разчетени още в проекта за бюджет на държавата за 2025 г., стига да има желание да се работи и да се решават важните за гражданите въпроси, а не да се политиканства.

Проблемът с водоснабдяването ще се задълбочава, ако не се вземат мерки. Той няма да се реши от само себе си, независимо дали валежите през годината са повече, защото огромна част от ресурса питейни води се губи по трасето от водоизточника до потребителя.“

Кална вместо чиста вода тече от кранчетата на жителите в Шумен

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments