Сладката страна на кухнята в Унгария беше представена днес в Етнографския музей в Бургас. Там се събраха ученици на Професионалната гимназия по туризъм „Проф. д-р Асен Златаров“ и приготвиха един от най-популярните празнични сладки специалитети по автентична рецепта – унгарски щрудел, известен като „ретеш“. Има много рецепти за щрудел, които включват извара, вишни, череши, ябълки, мак, орехи, сливи, праскови… Днешният беше с тиква и млян мак.
Извънредният и пълномощен посланик на Унгария в България Н. Пр. д-р Миклош Борош и директорът на Институт Лист – Унгарският културен институт в София Сандра Мишкеди откриха официално демонстрацията, след като страната прие предизвикателството да стане част от инициативата „Езикът на кухнята: дипломация, история, култура“ на Регионални исторически музей в Бургас и Държавния културен институт към Министерството на външните работи. Проектът се осъществява с подкрепата на Община Бургас и Областната администрация.
Майсторите разкриха и съставките, а именно:
- 50 грама масло;
- 2 пакета кори за щрудел;
- 300 грама пудра захар.
За пълнежа:
- 300 грама тиквички /тиква тип „Пловдивска“/;0,5 к.л. сол;
- 80 грама стафиди;
- 1 лимон;
- 120 грама млян мак;
- 80 грама пудра захар;
- 0,5 к.л. канела.
За щруделовите кори:
- масло /разтопено/;
- галета.
Демонстрацията е съпътствана и от откриването на изложбата „Сладки посланици – гастродипломация“, предоставена от Посолството на Унгария в България. Тя разказва за невероятно вкусни сладкиши, типични за унгарската кухня, и за историите на създаването им – тортата-чудо на Йожеф Добош, будапещенският миньон на Хенрик Куглер, тортата „Янчи Риго“, индианера, палачинката „Гундел“, чийзкейкът „Ракоци“, бонбоните „Унгарска рапсодия“.
В изложбата са включени и оригинални предмети – сервизи за хранене от фин рисуван Херендски порцелан, прочут по целия свят, признат от династии и аристократични фамилии. Специалните познания за направата му, сред които и тайна рецепта на боята, се предават от поколение на поколение и съдовете са с отлично качество. Ръчно изработените и рисувани произведения са с над 4000 мотива. Всяко едно изделие преминава през ръцете на 75 души.
Експозицията ще гостува в Етнографския музей до 10 януари догодина.
Филмът за Гунди пише история! Оглавява българския боксофис за четвърти пореден уикенд