Проф. Тодор Галунов: Правителство на малцинството е абсурд!

Според него партиите в 51-ото Народно събрание няма да се съгласят да дадат доброволно властта в ръцете на ГЕРБ-СДС

6
189
проф. Тодор Галунов
проф. Тодор Галунов. Снимка: Facebook

Правителство на малцинството е абсурд! Това обяви в специално интервю за Искра.бг политологът проф. Тодор Галунов, който е преподавател във великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. Според него партиите в 51-ото Народно събрание няма да се съгласят да дадат доброволно властта в ръцете на ГЕРБ-СДС. По-скоро ще се върви към коалиционна формула на управление. Ето и цялото интервю с проф. Тодор Галунов:

 – Проф. Галунов, според Вас утре ще има ли избран председател на 51-ия парламент? Видяхме, че вчера след балотажа се стигна до патова ситуация.

 – Ситуацията остава сложна, ако, разбира се, не бъдем изненадани с нещо. Общо взето този парламент процедурно прилича до голяма степен на предишните парламенти. Лично за мен е добре да се стигне до положителна развръзка, тъй като това означава, че Народното събрание ще продължи по някакъв начин да работи. В противен случай се блокира цялата дейност. Много е пъстър българският политически живот. Много е пъстър българският политически елит. Много са червените линии. Ние виждаме няколко искания за своеобразни картини на определени политически сили и това намалява много възможностите за политически комбинации. Дали утре ще имаме избран председател аз не мога да гарантирам, но това ще е по-добрият вариант, поне на този етап докато се решат другите важни неща, като това дали ще има касиране на изборите. 

 – Постът на председател на парламента е много важен, защото с приетите промени в Конституцията той е един от възможните варианти за служебен премиер, ако Конституционният съд не върне предишното положение и президентът отново няма правото да назначава сам служебното правителство…

 – От тази гледна точка постът продължава да има и тази степен на важност. Промените в Конституцията бяха много лошо направени и вместо да помагат за бързо излизане от парламентарната и правителствена криза, те задълбочават кризата. В тази връзка този председател може да бъде не толкова избран заради това, че ще бъде председател на парламента, а заради това, че ще бъде потенциален премиер. От друга гледна точка това е пост, който отговаря на висшия орган в републиката – парламента, и няма как да бъде подценяван. Председателят на парламента представлява висшата власт на хората в страната. Той трябва да бъде фигура, която да обедини. 

 – Тогава Вие как приемате номинацията на Рая Назарян, след като редица анализатори твърдят, че това е една проблемна кандидатура и именно заради това ПП-ДБ издигнаха свой кандидат?

 – Мисля, че който и да бяха издигнали ГЕРБ, той нямаше да успее от първия опит да бъде избран за председател. На мен ми се струва, че тук се сблъскват две тези. Едната е, че най-голямата партия има своето морално право да издигне председател на парламента. Тук има логика. Въпросът е, че най-голямата партия не е достатъчно голяма. С тези 69 места те не могат да наложат свой председател без коалиция. И в тази връзка който и да беше кандидат на ГЕРБ, нямаше да успее, защото кандидатурата за председател се поставя в зависимост от бъдещата правителствена сглобка, тоест ще има политическо парцелиране. Възможно е да има размяна на институциите, тоест ГЕРБ, за да получи подкрепа за правителството, да отстъпи поста на председател на парламента, но мисля, че тук личността няма никакво значение, ако партиите се договорят. Може да решат да оставят и най-възрастния.  

 – От ИТН това предложиха веднага след балотажа…

 – Това е най-логичният ход с ясното съзнание, че това е някакво временно решение, но парламентът ще започне да работи по същество. 

 – Вие виждате ли в тази конфигурация на Народното събрание някакъв вариант за съставяне на правителство? Видяхме какво предложи Бойко Борисов вчера, но той каза, че трябва да бъде премиер, а това взриви политическата обстановка.

 – Мисля, че това ще се окаже главният проблем. Другите партии сякаш са склонни да направят някаква коалиционна сглобка, но с друг премиер. И си мисля, че до голяма степен провалянето на такъв кабинет или неговото съставяне ще покаже ясно коя партия иска избори и коя не иска, защото ако само това е цената, за да има стабилно правителство, не е толкова страшно тази цена да се плати. Това ще означава някаква стабилност, но означава и личното политическо его да бъде оставено на заден план. Такъв кабинет е политически шарен – в него са и ГЕРБ, ПП-ДБ и ИТН, и БСП. В този вид той е малко труден. 

 – А Вие по-скоро коалиция ли виждате под формата на някаква сглобка или правителство на малцинството на ГЕРБ, подкрепено от тези партии?

 – Правителство на малцинството е абсурд. В момента, в който това правителство получи парламентарна подкрепа и в него не влязат министри от другите партии, това ще обезсмисли кабинет на малцинството, защото той вече ще е получил мнозинство. Няма в България такъв модел, при който останалите партии доброволно да дадат властта на ГЕРБ. После те какво ще обясняват на своите избиратели. По-скоро коалиционният формат е неизбежен. Друг е въпросът дали ще го облекат в експертна политическа опаковка, или ще бъде коалиционен формат на принципа на разпределяне на министерски кресла с оглед на парламентарното влияние. Тук има един друг проблем – забелязваме, че бягството от политическа отговорност има опасност да спре да носи гласове…

 – Виждате ли основание Вие лично за касиране на изборите?

 – От това, което излиза като материал, основанията за сериозни! Аз не мога да направя прогноза дали все пак ще се стигне дотам, но основанията са сериозни. За мен по-важният проблем е дали ще има частично касиране на изборите, или цялостно. Тук поставяме въпроса колко нарушения трябва да се направят, за да се извърши цялостно касиране на изборите. Но лично за мен начинът, по който бяха произведени тези избори, не прави добър атестат за българската демокрация. Тази демокрация се мъчим да я правим 35 години и не е нормално да говорим още дали са честни, или не изборите. Те по дефиниция трябва да бъдат честни. Ако се касират изборите, трябва да се вземат спешни мерки по гласуването, по опазването на свободата на вота, защото след всичко това следва разочарование от демокрацията, а това е доста опасно и отваря вратата за всякакви възможни популистки идеи. 

Петя Банкова със скандални разкрития за Георги Гвоздейков

Абониране
Известие от
guest

6 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Проф. Тодор Галунов пред Искра.бг: Правителство на малц… […]

trackback

[…] Проф. Тодор Галунов пред Искра.бг: Правителство на малц… […]

trackback

[…] Проф. Тодор Галунов пред Искра.бг: Правителство на малц… […]

trackback

[…] Проф. Тодор Галунов пред Искра.бг: Правителство на малц… […]

trackback

[…] […]