Саудитският престолонаследник Мохамед бин Салман осъди действията на Израел в Газа като „геноцид“ в една от най-острите публични критики към страната от страна на саудитски официален представител от началото на войната, пише „BBC“.
В речта си на среща на върха на мюсюлмански и арабски лидери принцът също така разкритикува израелските атаки срещу Ливан и Иран. Израел категорично отрича, че неговите сили извършват геноцид срещу палестинците в Газа. В знак на подобряване на връзките между съперниците Рияд и Техеран принц Мохамед също така предупреди Израел да не предприема нападения на иранска земя.
Към фактическия лидер на Саудитска Арабия се присъединиха и други присъстващи лидери, които призоваха за пълно изтегляне на Израел от Западния бряг и Газа. Междувременно министърът на външните работи на Саудитска Арабия заяви, че е „провал на международната общност“ фактът, че войната в Газа не е спряна, като обвини Израел, че причинява глад на територията.
Принц Файсал Бин Фархан Ал-Сауд заяви:
„Международната общност се провали най-вече в прекратяването на непосредствения конфликт и в прекратяването на израелската агресия.“
Войната в Газа беше предизвикана от нападението на Хамас на 7 октомври 2023 г., при което стотици въоръжени лица навлязоха в южната част на Израел. Бяха убити около 1200 души, а други 251 бяха взети за заложници. Израел отвърна на удара, като започна военна кампания за унищожаване на Хамас, по време на която в Газа са убити над 43 400 души, според данни на управляваното от Хамас министерство на здравеопазването.
В доклад на Службата на ООН за правата на човека се посочва, че близо 70 % от потвърдените жертви за шестмесечен период в Газа са жени и деца. Лидерите на срещата на върха също така осъдиха това, което определиха като „непрекъснати атаки“ на Израел срещу персонала и съоръженията на ООН в Газа.
Миналия месец Кнесетът прие законопроект за забрана на дейността на Unrwa, палестинската агенция за бежанците на ООН, в Израел и окупирания Източен Йерусалим, обвинявайки организацията в заговор с Хамас.
Няколко държави, сред които САЩ и Обединеното кралство, изразиха сериозна загриженост от този ход, ограничаващ възможността на агенцията да прехвърля помощи в Газа. На фона на добре посетената среща на високо равнище е завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом.
Лидерите на страните от Персийския залив са наясно с близостта му с Израел, но също така имат добри отношения с него и искат той да използва влиянието си и склонността си към сключване на сделки, за да осигури прекратяване на конфликтите в този регион.
В Саудитска Арабия Тръмп е възприеман много по-благосклонно от Джо Байдън, но опитът му в Близкия изток е разнопосочен. Той зарадва Израел и разгневи мюсюлманския свят с признаването на Йерусалим за столица на Израел, както и с анексирането на окупираните Голански възвишения. Той също така осигури споразуменията от Абрахам през 2020 г., с които ОАЕ, Бахрейн и Мароко установиха пълни дипломатически отношения с Израел, а Судан се съгласи да направи това.
Една от редакционните статии във водещ саудитски вестник днес е озаглавена:
„Нова ера на надеждата. Завръщането на Тръмп и обещанието за стабилност.“
Доклад: Искате да имате продоволствена сигурност? Яжте по-малко месо