От КТ „Подкрепа“ разпространиха остро становище относно Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса на труда във връзка с въвеждане на изискванията на Директива /ЕС/ 2022/2041 на Европейския парламент и на Съвета от 19 октомври 2022 година относно адекватните минимални работни заплати в Европейския съюз /ОВ L 275, 25 октомври 2022 г./. Ето какво пише:
„КТ „Подкрепа“ категорично не подкрепя предложения законопроект, който следва да транспонира ДАМРЗ:
- Проектът бламира изцяло целите на директивата и на конвенциите на МОТ.
- Проектът не създава условия, напротив ще пречи на повишаването на обхвата за колективно трудово договаряне за обхващане на поне 80% от работещите.
- Проектът буквално унищожава тенденцията за доближаване на минималната работна заплата до издръжката на живота, като обрича покупателната способност на МРЗ и размера на самата МРЗ да си останат далеч под жизнения минимум.
- Проектът ще създаде високо напрежение в синдикалните среди и сред работещите, защото с него се демонстрира нихилизъм по отношение на борбата срещу бедността и социалното изключване.
- Проектът е отстъпление от постигнатите резултати по отношение на определянето на МРЗ и реда и условията за колективно трудово договаряне.
- Не са отразени или обсъждани предложенията на КТ „Подкрепа“ и на другите социални партньори, по време на продължилата почти една година експертна работна група.
Фактите са следните:
- За последните 4 години МРЗ нараства от 57% до 62% от издръжката за живот (жизнен минимум) за 2024 година.
- Нарастването на МРЗ спрямо издръжката за живот е с около 1,2% на година.
- Темпът на нарастване е недостатъчен за постигане на адекватни минимални заплати в обозримо бъдеще (ще са необходими около 30 години при сегашната формула и то при устойчив ръст на средната работна заплата).
- Покупателната способност на МРЗ не осигурява ефективна борба срещу бедността и социалното изключване. Едва след 2021 година средната работна заплата успява да надскочи жизнения минимум.
- България е с най-ниската МРЗ в ЕС.
Въпреки пределно ясните данни, МТСП си е позволило да предложи текст с който да обрече 1/4 от работещите на мизерия, като предлага нарастването на МРЗ да е обвързан единствено и само с инфлацията! Дори пенсиите се актуализират на база ръст на средния осигурителен доход и инфлация.
При направеното от МТСП предложение МРЗ никога няма да догони издръжката на живота. В същото време е налице задълбочаваща се демографска криза, недостиг на квалифицирана работна ръка в здравеопазването, образованието и въобще в стопанския живот у нас основно поради ниското заплащане на труда.
Считаме, че направеното предложение за транспониране на директивата е лош опит да се отчете дейност и да се спази срокът – 15 ноември 2024 година, но не е взето предвид, че подобни предложения за промени в законите, касаещи пряко работещите и водещи до влошаване на размера на работните заплати и до възпрепятстване на колективното договаряне не могат да бъдат приети под никаква форма.
Ако МТСП разчита на невниманието на синдикатите или допуска, че ще се преглътнат подобни ощетяващи хората текстове, защото има срок и той трябва да се спази от Държавата, то определено са си направили много лоша услуга. Предложените текстове влошават социалния диалог и социалната защита, а друга част са пожелателни и няма да доведат до положителни резултати за работещите.
КТ „Подкрепа“ няма да подкрепи никакви законови промени, докато не е изчистена и съгласувана методиката за определяне на МРЗ, и е готов проектът на нормативен акт с който се определят елементите, тежестите и формулите за определяне на МРЗ.
КТ „Подкрепа“ заявява, че ако се допусне приемането на този акт от Министерския съвет в този му вид, ще предприеме всички законово разрешени действия, за да защити правата на работещите.“
Цялото становище на КТ „Подкрепа, което включва и конкретни бележки по Проекта на Закона за изменение и допълнение на Кодекса на труда, можете да видите – ТУК.
Филмът за Гунди пише история! Оглавява българския боксофис за четвърти пореден уикенд