1 милиард лева годишно – толкова биха стрували на България глобите, които Брюксел ще ни наложи, за да продължи да работи държавната ТЕЦ „Марица Изток 2“. Това разкри пред Искра.бг енергийният експерт Явор Куюмджиев. Според него е единственият възможен вариант пред страната ни, за да може да си осигури необходимите количества електроенергия.
Както Искра.бг съобщи има реална опасност след затварянето на въглищните централи да се стигне до режим на тока, защото дори в момента ние разчитаме вече на внос от съседните държави. Но през зимните месеци се очаква те да спрат да изнасят електроенергия, за да имат достатъчни количества за вътрешното си потребление. Тогава можем да се окажем в ситуация на недостиг на ток.
Властите разчитат да покрият нуждите на населението с изграждането на новия 7-ми реактор на АЕЦ „Козлодуй“. Явор Куюмджиев обаче бе категоричен пред Искра.бг, че това може да се случи най-рано след 10-15 години. А за отлагане на закриването на въглищните централи изобщо не може да се говори, подчерта експертът:
„Няма абсолютно никаква такава възможност. Това беше много отдавна изтървано като възможност! Поляците още преди 7-8 години, понеже те нямат атомна централа, над 80% произвеждат от въглищни ТЕЦ-ве, те се уговориха с Брюксел до 2049 година изключение. Така че това можеше да се случи, но преди много време. Сега вече е абсурд!“
В този смисъл според Куюмджиев е популизъм проекторешението, внесено в Народното събрание от ПП „Възраждане“ на 11 ноември, според което управляващите трябва да се задължат да започнат незабавни преговори с Европейската комисия за отмяна на затварянето на нашите въглищни централи. Енергийният експерт напомни, че подобно становище вече е било приемано от българския парламент, но всички министри, които са направили подобен опит, са претърпели неуспех.
Куюмджиев подчерта, че в Маришкия басейн са останали три електроцентрали, които произвеждат около 2500 мегават часа ток, след като ТЕЦ „Марица Изток“ 3 затвори. В същото време България потребява 4500-5000 мегават часа средно на всеки 60 минути.
„Тоест, ние трябва да имаме осигурени около 5000 мегавата. Ако я няма атомната централа, както в момента 6-ти блок не работи, без въглищата няма как да стане. Същото важи и за вечерните часове, когато потреблението скача още повече“, подчерта експертът.
Той е категоричен, че за да не се стигне до режим на тока, единствената възможност е държавата ТЕЦ „Марица Изток“ 2 да продължи да работи поне до построяването на 7-ми блок на АЕЦ „Козлодуй“. Въпросният 1 милиард лева глоби годишно според Куюмджиев не трябва и няма да се поемат от домакинствата, защото не се очертава скоро те да излязат на свободния пазар на електроенергия. Той подчерта, че държавата трябва да ги плаща. Големият въпрос обаче тук е откъде ще дойдат тези пари и не са ли те отново от данъците на всички български граждани?!
[…] Куюмджиев: 1 млрд. годишно и държавната ТЕЦ ще работи! […]
[…] Куюмджиев: 1 млрд. годишно и държавната ТЕЦ ще работи! […]
[…] Куюмджиев: 1 млрд. годишно и държавната ТЕЦ ще работи! […]
[…] Куюмджиев: 1 млрд. годишно и държавната ТЕЦ ще работи! […]