На световната климатична конференция COP29, провеждана в Баку Илия Караниколов – изпълнителен директор на Българската банка за развитие /ББР/, сподели своето виждане за ролята на националните публични банки в ускоряване на прехода към неутрална икономика. Според Караниколов тези институции са мощен инструмент на правителствата, които имат отговорност не само към екологичните проекти, но и към глобалното бъдеще на обществата.
„Националните банки ще изиграят ключова роля за смекчаване на климатичните промени, предоставяйки финансиране на проекти, които се фокусират върху социалните ползи, а не само върху икономическите показатели“, отбеляза той.
Новаторски решения за финансиране на декарбонизацията
В дискусионния панел, озаглавен „Подходът на заинтересованите страни във финансирането на климатичните изменения“, Караниколов подчерта, че за успешната декарбонизация е нужно не само стабилно финансиране, но и гъвкавост и иновации, които да ускорят процеса. Според него, постигането на климатични цели изисква значителни инвестиции както от международни и вътрешни, така и от частни източници.
Преодоляване на бюрокрацията и насърчаване на знанието
Едно от основните предизвикателства пред реализацията на „зелени“ проекти е не само наличието на достатъчно финансиране, но и преодоляването на бюрократичните пречки, които могат да забавят значително прилагането на екологичните цели.
„Разпространението на знания и създаването на търсене за зелени проекти са критични“, посочи Караниколов, като добави, че намаляването на бюрокрацията и опростяването на процедурите за достъп до финансови инструменти са от съществено значение.
Ключовата роля на насърчителните банки
На събитието присъстваха водещи представители от различни сектори, сред които заместник-министърът на иновациите и растежа Красимир Якимов и министърът на иновациите Росен Карадимов, които също потвърдиха, че финансовите институции ще играят стратегическа роля в подкрепа на устойчивото икономическо развитие на България и Европа. В тази връзка, Караниколов изрази увереност, че насърчителните банки могат да стимулират широкомащабни зелени проекти, като същевременно фокусират вниманието на обществото върху нуждата от промяна.
С увеличаващите се последици от климатичните кризи, ролята на публичните банки и насърчителните финансови механизми става все по-важна за гарантиране на сигурен и устойчив свят за бъдещите поколения.
14 ноември: Денят на Свети Филип и началото на Коледните пости