Майк Тайсън излиза на ринга. Младежкият му вид опровергава силата, която притежава. Годината е 1985 г. и тежката категория е на път да направи дебюта си в професионалния бокс. Една минута и 47 секунди по-късно и 18-годишният Тайсън вече принуди опонента си Хектор Мерцедес да се оттегли след поредица от унищожителни удари по тялото и главата му. Това беше началото на страхотна кариера на ринга за Тайсън, изпълнена с най-високите върхове и най-ниските спадове. Сега, 39 години по-късно, „Железният Майк“ ще се върне на ринга на 58 години, предава „BBC“.
В петък Тайсън отново ще сложи ръкавиците си за професионален двубой срещу 27-годишния YouTuber Джейк Пол на стадион AT&T, домът на Dallas Cowboys, повече от 7000 дни от последното му професионално излизане. Последната му професионална битка дойде при загуба от Kevin McBride преди повече от 19 години, а последната му демонстративна битка беше преди четири години, когато по съвпадение Пол се биеше едва във втората си професионална битка в андеркарта на същото събитие.
Първоначално двойката трябваше да се бие през юли тази година, но двубоят беше отложен, когато Тайсън получи язва.
Състезанието на най-високо ниво представлява предизвикателство с напредване на възрастта на спортистите, като физическата и психическата им годност е по-трудна за възстановяване. Като се има предвид, че целият му професионален живот е бил обусловен от удари в главата, Тайсън може да бъде изложен на по-висок риск от неврологични увреждания, когато се върне обратно на ринга, според д-р Нитин Сети – клиничен доцент по неврология в колежа „Weill Cornell Medical“.
По-специално, боксовите комисии често категоризират бойците като изложени на „висок риск“ от получаване на допълнителни наранявания, ако се бият на възраст над 40 години.
„CNN“ се свърза с Тайсън, за да му предложи възможност да коментира евентуални опасения за здравето, които може да има преди битката срещу Пол.
Както обяснява Сети, боксът е „уникален“. Концепцията за спорт, в който целта е да ударите опонента – предимно в главата – и да предизвикате нокаут, означава, че боксът идва с много специфични здравословни проблеми.
Сети, в ролята си на лекар край ринга, където е свикнал да оценява годността на бойците на ринга, вижда от първа ръка редовността, с която се случват сътресения в бокса. Той казва, че ако се намеси и спре битката всеки път, когато види боксьор да показва симптоми, подобни на мозъчно сътресение, „няма да има бокс“.
Но истинската опасност от спорта не идва само от големите, експлозивни нокаути, които вдигат феновете на крака. Дългосрочните последици могат да възникнат от повтарящите се удари в главата на боксьорите по време на битка и по време на тренировъчния процес.
„Когато имате някой, чиято професия е изложена на многобройни удари по главата – както по време на тренировка, спаринг, така и когато сте на ринга – тези наранявания на главата и излагане на удар по главата се натрупват“, каза Сети, добавяйки: „Ето защо, когато говорите за хронични неврологични травми от бокса, аз лично смятам, че това е по-големият проблем.“
Боксьорите могат да развият симптоми или състояния като невъзможност за сън, хронично замайване, хронични симптоми след сътресение, хронични признаци на Паркинсон и хронична травматична енцефалопатия (CTE) дълго след като се пенсионират.
Но Сети вярва, че трябва да се обърне еднакво внимание на въздействието, което повтарящите се удари в главата могат да окажат върху мозъка на боксьора по време на кариерата му, и да се научи как да ги предпази от дългосрочни неврологични проблеми.
Слави Трифонов: Най-логичното е НС да избере временно за председател най-възрастния депутат