Футболното насилие в Амстердам разкрива пукнатини в нидерландското правителство

Местни жители, според сведенията с мигрантски произход, нападнаха привърженици на израелския отбор "Макаби Тел Авив" миналия четвъртък вечерта

0
9
Стадион „Йохан Кройф Арена“ в Амстердам
Стадион „Йохан Кройф Арена“ в Амстердам. Снимка: Wikimedia Commons

Гневът на Герт Вилдерс срещу членовете на нидерландската управляваща коалиция след насилието по време на футболни срещи между местни жители, израелци и полицаи в Амстердам подчертава нарастващото напрежение между четирите управляващи партии в страната, пише “Politico”.

Холандският крайнодесен лидер разкритикува министър-председателя Дик Шоф, на когото помогна да получи висшия пост, за това, че е присъствал на европейска среща на върха в Будапеща миналия петък, ден след като в холандската столица избухна насилие. Вилдерс  попита:

„Защо няма допълнително заседание на кабинета? Къде е чувството за спешност?“

Шоф, който отмени пътуване до преговорите за климата COP29 и се върна от Будапеща по-рано, защити отсъствието си и заяви, че през цялото време е останал „в контакт с всички“. Но войната на думи подчертава как насилието от миналата седмица, което предизвика шокови вълни в Нидерландия, разклати сравнително новото и неизпитано коалиционно правителство.

Когато местни жители, според сведенията с мигрантски произход, нападнаха привърженици на израелския отбор „Макаби Тел Авив“ след мача от Лига Европа срещу холандския отбор „Аякс“ миналия четвъртък вечерта, лидерите на четирите управляващи партии в Нидерландия бързо осъдиха насилието.

Напрежението се повиши по-рано през деня, когато някои от феновете на „Макаби“ събориха палестински знамена в центъра на нидерландската столица и скандираха антиарабски лозунги, заяви миналата седмица изпълняващият длъжността началник на полицията в Амстердам. В деня преди мача бяха арестувани и десет израелски фенове.

Вилдерс, който оглавява крайнодясната Партия на свободата (PVV), но не е член на нидерландския кабинет, определи насилието срещу израелските фенове като „погром“, а Дилан Йешилгьоз, лидер на дясноцентристката Народна партия за свобода и демокрация (VVD), го осъди като „лов на евреи“.

Междувременно Каролин ван дер Плас от Движението на фермерите и гражданите (BBB) нарече насилието „дълбок позор“, а изпълняващият длъжността шеф на центристката партия Нов социален договор (NSC) Николийн ван Вронховен осъди това, което нарече „отвратителни сцени“. Всички обещаха да предприемат действия за наказване на извършителите, борба с антисемитизма и възстановяване на реда в нидерландската столица.

Не след дълго обаче в единството на коалицията се появиха първите пукнатини, тъй като най-дясното правителство в историята на Нидерландия е изправено пред първото си голямо изпитание, откакто пое властта през юли. Холандският депутат Улисе Елиан, говорител на VVD по въпросите на антисемитизма, коментира пред „Politico“, че сегашното настроение в холандската политика е „много нажежено“, но добави, че „трябва“ да спрем да се караме и да се съсредоточим върху намирането на решения.

Холандският евродепутат Сандер Смит от партия ВВВ изтъкна пред „Politico“, че коалицията реагира на насилието в Амстердам в синхрон и отрече да има търкания. Той подчерта:

„В борбата срещу антисемитизма и четирите партии са единни. Не виждам никакви разногласия по този въпрос.“

„Разбира се, г-н Вилдерс има свой собствен начин на изразяване, който може да се различава от нашата партия BBB, от либералната партия VVD и от NSC“, добави той.

След като разкритикува Шоф, Вилдерс се нахвърли върху министъра на правосъдието Давид ван Веел от VVD, когото обвини, че не е направил достатъчно, за да предотврати насилието или да накаже извършителите. Лидерът на VVD Йешилгьоз от своя страна заяви, че се е уморила от „лозунгите и едносричните изказвания“ на Вилдерс и го призова да спре да публикува крясъци в социалните медии, а вместо това да се съсредоточи върху решенията на проблема с антисемитизма. В отговор Вилдерс се нахвърли и върху нея, като заяви, че партията ѝ не е направила почти нищо през десетилетието, в което е била на власт.

„Какви нерви има Йешилгьоз“, отбеляза той.

Крайнодясната PVV на Вилдерс възтържествува в победа на изборите през ноември миналата година, като удвои местата си и стана най-голямата партия в Нидерландия. Към PVV се присъединиха либералната VVD, новосъздадената центристка NSC и популистката BBB, за да сформират коалиция през юли след повече от седем месеца преговори. Макар че четирите управляващи партии като цяло са съгласни с твърдата имиграционна и интеграционна политика, между тях има „забележителни различия“ по конкретни въпроси, които само се изостриха след миналата седмица, смята Матайс Рудуин, политолог от Амстердамския университет. По думите му:

„NSC е значително по-малко конфронтационна и радикална в сравнение с останалите коалиционни партньори“, казва той.

Той изтъква още, че подновеният дебат за интеграцията след насилието в Амстердам отново извади наяве основни напрежения, особено между NSC и PVV.

Тези наченки на напрежение се проявиха по време на понякога разгорещените дебати в сряда в нидерландския парламент, когато Вилдерс призова извършителите на насилието да бъдат лишени от нидерландско гражданство – план, подкрепен от VVD и BBB и оспорван от опозицията. Ръководителят на НСК ван Врьонховен беше по-предпазлив, като заяви, че тази възможност трябва да бъде „проучена“. Ето какво коментира Том Луверзе, доцент по политически науки в Лайденския университет:

„Макар че NSC е по-малко откровена, тя поне не блокира правителството да проучи този въпрос.“

Той е категоричен:

Това може би е решаващото: едно е да се проучи възможността за отнемане на холандското гражданство на осъдените за антисемитизъм, но друго е да се приложи такава мярка.“

Как Илон Мъск може да разруши Вашингтон

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments