Пет извода от първата седмица на Тръмп като новоизбран президент

След като спечели президентските избори в САЩ, Доналд Тръмп бързо постави основите на втория си мандат в Белия дом

0
20
Доналд Тръмп.
Доналд Тръмп. Снимка: Wikimedia

След като спечели президентските избори в САЩ, Доналд Тръмп бързо постави основите на втория си мандат в Белия дом, пише „BBC“. Той изясни първите си приоритети – и смая някои във Вашингтон и по света, докато го правеше. Ето какво научихме от първата му седмица като новоизбран президент.

Той изгражда лоялен екип, който да разтърси правителството

Тръмп започна да изгражда своя висш екип почти веднага, номинирайки кандидати за кабинета за одобрение от Сената и назначавайки съветници в Белия дом и други висши помощници. Но това не разказва цялата история. Изборът му ясно показва, че той планира радикално разтърсване на правителството, като избягва по-конвенционалните и опитни кандидати за сметка на тези, които са му лоялни и споделят визията му за втори мандат, който ще преобърне статуквото във Вашингтон.

Изборът му за министър на отбраната, например, призова за чистка на военните началници, които провеждат „будни“ политики. Кандидатът му за министър на здравеопазването Робърт Ф. Кенеди-младши заяви, че иска да „изчисти корупцията“ в американските здравни агенции и да съкрати „цели отдели“ в Агенцията по храните и лекарствата (FDA).

И това не споменава обещаното ново министерство, ръководено от съветниците Илон Мъск и Вивек Рамасвами, което според Тръмп ще се съсредоточи върху съкращаването на регулациите и историческото намаляване на разходите. По-голямата картина е, че предложеният от Тръмп екип е почти универсално лоялен и благоприятства цялостния ремонт на съответните правителствени отдели.

На негова страна ще бъде приятелски настроеният Конгрес

Републиканците спечелиха контрола над Камарата на представителите, както и над Сената, което дава на партията решаващо (макар и малко) мнозинство в двете камари поне за следващите две години, когато ще има обичайните междинни избори.

Това е сериозен стимул за програмата на Тръмп. Това означава, че той ще може по-лесно да приема закони и дава на политическите му приоритети приятелски път към превръщането им в закон.

Демократическата партия, естествено, също ще бъде по-малко способна да блокира и да се противопоставя на програмата му. А Тръмп засега би трябвало да е в състояние да избегне такива разследвания от страна на Конгреса, с каквито се сблъска през втората половина на първия си мандат.

В крайна сметка републиканският контрол върху Конгреса може да се окаже ключов за прокарването на големите му обещания като масови депортации, мащабни мита върху чуждестранния внос и отменяне на защитите на околната среда. Въпреки това, както обяснява нашият кореспондент Гари О’Донохю, Тръмп не винаги ще има гладко плаване в Конгреса.

Но републиканците в Сената не винаги ще се предадат

Влиянието на Тръмп беше поставено на изпитание по-рано тази седмица, когато републиканците в Сената избраха своя нов лидер. Макар че той не се намеси пряко в надпреварата, имаше съгласувани усилия от страна на най-гласовитите съюзници на новоизбрания президент, както и от благоприятни „мага“ медии, за да бъде избран твърдолинейният лоялен на Тръмп Рик Скот. Той обаче беше победен на първия тур и републиканците избраха по-ортодоксален избор в лицето на Джон Тюн, който е имал по-нестабилни отношения с Тръмп.

Струва си да се отбележи, че това беше тайно гласуване, така че то далеч не беше публично отхвърляне на Тръмп. Предстоят още по-тежки изпитания на властта на Тръмп на Капитолийския хълм, особено когато се провеждат изслушванията за утвърждаване на кандидатите за кабинета му, които предизвикват повече разногласия.

Някои републиканци в Сената например вече дадоха знак, че се противопоставят на шокиращия избор на Тръмп на Мат Гаетц за ръководител на правосъдното министерство.

Криминалната присъда на Тръмп скоро може да бъде заличена

Макар че голяма част от вниманието беше насочено към номинациите и назначенията на новоизбрания президент, имахме възможност да си припомним, че правните му проблеми са били преустановени от неговата победа. По-конкретно в Ню Йорк присъдата му за криминална измама по делото за „тихи пари“ живее поне още няколко дни.  Скоро обаче тя може да остане в историята. По-рано тази седмица един съдия отложи решението си дали присъдата на Тръмп трябва да бъде заличена заради решението на Върховния съд от лятото, което разшири президентския имунитет.

Сега се очаква това решение да бъде взето следващата седмица. И макар да не е ясно дали присъдата ще бъде отхвърлена, насрочената за 26 ноември присъда на Тръмп вероятно ще бъде отложена независимо от това.

Китай попада в полезрението му

За никого не е тайна, че Тръмп гледа на света по различен начин от Байдън и може драстично да промени външната политика на САЩ през следващите няколко години.

Една ясна тема, която се очерта през последните дни, е значимостта на китайските ястреби в предложения от него екип – тези, които смятат, че Пекин представлява сериозна заплаха за икономическото и военното господство на САЩ и искат да се противопоставят по-силно на това. И те присъстват отгоре надолу.

Номинираният от него за държавен секретар – най-високопоставеният американски дипломат – Марко Рубио, определи Китай като „най-напредналия противник, с който Америка някога се е сблъсквала“.

Майк Уолц, неговият съветник по националната сигурност, заяви, че САЩ се намират в „студена война“ с Китай. Други кандидати, като например предложената от него за посланик в ООН Елиз Стефаник, директно обвиниха Китай в намеса в изборите.

По време на първата администрация на Тръмп отношенията с Пекин бяха напрегнати, а при Байдън те едва се затоплиха. С мита, контрол на износа и остра реторика новоизбраният президент изглежда готов да заеме още по-твърда позиция този път.

Как Илон Мъск може да разруши Вашингтон

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments