Началото на работната седмица беше белязана от първото заседание на 51-ото Народно събрание. То бе открито в 10:00 часа от най-възрастния народен представител – Силви Кирилов от ПП „Има такъв народ“. След това депутатите изслушаха химните на България и на Европейския съюз и положиха клетва да спазват законите и да се ръководят от интересите на народа. Тя гласи:
„Заклевам се в името на Република България да спазвам Конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководя от интересите на народа. Заклех се.“
Първата задача пред депутатите беше изборът на парламентарен председател, като кандидати имаше от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, „Възраждане“, БСП и „Има такъв народ“. Стигна се до балотаж между между Рая Назарян и Андрей Цеков, като до петък решение кой да бъде първият сред равни – не беше взето.
И всичко това се случи на фона на ежедневни протести. На 11 ноември, със старта на парламента, имаше 7 около сградата на Народното събрание. В същия ден вечерта беше организиран още един от ПП „Величие“. В сряда протест имаше и от неправителствената организация „Правосъдие за всеки“.
Делян Пеевски да бъде изолиран от разговорите за управление – за това настояха във вторник от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ /ПП-ДБ/, предложили двустранни срещи на парламентарните политически сили и декларация, в която освен искане за „санитарен кордон“, има и за това Висшият съдебен съвет с изтекъл мандат да не избира главен прокурор. От ГЕРБ-СДС и БСП отказаха да се срещнат с ПП-ДБ и заради това отделни дискусии имаше с „Алианс за права и свободи“ /АПС/, „Има такъв народ“ /ИТН/ и „Морал, единство, чест“ /МЕЧ/.
Според Кирил Петков резултатът от срещите е положителен. Той разкри: „Това, което получихме е писмо от ГЕРБ, които ни отказаха среща току-що и бяхме ги поканили на среща в 17:00 ч. В този отказ има донякъде добро начало, че се отказват от работа с тези партии, но това е крайно недостатъчно. Тези антикорупционни законодателства, които предлагаме са там повече от година. М.г. по това време ги приехме, оттогава имаше двама представители на ГЕРБ, които не ги предвидиха.“
Към момента между партиите не са започнали разговори за сформиране на редовен кабинет.
В същия ден актьорът Димо Алексиев беше задържан зад волана след употреба на алкохол, докато търпи условна присъда. Той е бил спрян за проверка малко след полунощ в столичния квартал „Красна поляна“. Тестван е за употреба на алкохол, като резултатът е бил положителен за 1,49 промила. След това е бил отведен в Трето Районно управление.
Първоначално той беше задържан за срок до 72 часа, а след това от прокуратурата поискаха „постоянно задържане под стража“. В крайна сметка в четвъртък Софийският районен съд му наложи мярка за неотклонение „домашен арест“.
Припомняме, че през 2022 г. Районният съд е одобрил споразумение с Димо Алексиев за същото престъпление. Тогава той е бил заловен да шофира с 1.69 промила и е получил 3 месеца условно с 3 години изпитателен срок. Случаят е рецидив. Към момента на залавянето на 12.11.2024 г. Алексиев е бил в изпитателен срок. Образувано е досъдебно производство по чл. 343б, ал.2, вр. ал.1 от НК, за което се предвижда наказание „лишаване от свобода“ от 1 до 5 години.
В сряда от Националния осигурителен институт съобщиха, че средният осигурителен доход за страната за септември е 1668,70 лева. Средномесечният осигурителен доход за страната за периода от 1 октомври 2023 г. до 30 септември 2024 г. е 1608,75 лв.
Определеният средномесечен осигурителен доход за страната за посочения период служи при изчисляване размерите на новоотпуснатите пенсии през месец октомври 2024 г., съгласно чл.70, ал. 3 от Кодекса за социално осигуряване, добавят от НОИ. Размерът на средния осигурителен доход за страната за месец август 2024 г. е 1642,10 лв., обявиха от НОИ. Средномесечният осигурителен доход за страната за периода от 1 септември 2023 г. до 31 август 2024 г. е 1592,43 лв.
В четвъртък стана ясно, че няма кандидати за председател на Върховния административен съд /ВАС/, след като и на последното възможно по хорнограма заседание на Пленума на Висшия съдебен съвет /ВСС/ не бяха издигнати кандидатури. Процедурата бе прекратена поради липса на кандидатури. Никой от членовете на съвета не взе думата за изказвания и единодушно 17 души гласуваха за това процедурата да бъде прекратена.
Началото на процедурата бе дадено на 17 октомври, като имаше четири седмици за внасяне на кандидатури. На 8 октомври Съдийската колегия на ВСС прие график за провеждане на процедурата за избор на председател на ВАС, според който изборът трябва да се състои на 20 март.
Мандатът на сегашния председател на ВАС Георги Чолаков изтича в края на ноември. Преди дни Съдийската колегия определи настоящия председател на съда Георги Чолаков за и.ф. председател от 22 ноември до избора на нов административен ръководител. Чолаков бе избран за изпълняващ функциите председател с подкрепата на осем от членовете на колегията, а двама гласуваха против. По време на дебата стана известно, че почти всички съдии от ВАС са дали съгласие той да продължи да ръководи съда до приключване на процедурата по избор, пише „БТА“.
В петък от „Антикорупционния фонд“ съобщиха, че от отговор на въпроси към кметът на Община Брацигово Надежда Казакова става ясно, че тя отказва да изпълни решението на ВАС и да събори вилата на майката на политика Делян Добрев. Въпросите бяха относно действията, който ще предприеме, за да гарантира своевременното премахване на родопската вила на Златка Добрева.
Писмото на г-жа Казакова ясно демонстрира решението ѝ да не зачете действието на влязлото в сила съдебно решение, което категорично постановява незаконосъобразността на разрешението за строеж и инвестиционния проект, и ги отменя. Нещо повече, серия документи, издадени от Община Брацигово, показват, че незаконността на строежа е била констатирана от общината още преди решението на ВАС. През март 2024 дори самият кмет е издала заповед, с която е спряла строителството и забранила достъпа до строежа. Месец по-късно обаче изненадващо е издала друга заповед, с която е отменила предходната, коментираха още от АКФ.