Преговорите за климата на Конференцията на страните членки на ООН „вече не отговарят на целите“ и се нуждаят от спешна промяна, заявиха ключови експерти, сред които бивш генерален секретар на ООН и бивш ръководител на ООН по въпросите на климата, предава „BBC“.
В писмо до ООН високопоставени лица заявяват, че страните не трябва да бъдат домакини на преговорите, ако не подкрепят постепенното премахване на изкопаемите енергийни източници.
Тази седмица президентът на Азербайджан коментира пред световните лидери, събрали се в страната му за COP29, че природният газ е „дар от Бога“ и той не бива да бъде обвиняван, че го е пуснал на пазара. Това се случи дни след като „BBC“ съобщи, че високопоставен азербайджански служител изглежда е използвал ролята си на COP, за да организира среща за обсъждане на потенциални сделки с изкопаеми горива.
През последните години преговорите на ООН за климата постигнаха значителен напредък, въпреки че за предприемането на действия е необходимо единодушно съгласие на почти 200 държави.
Парижкото споразумение за климата, подписано през 2015 г., очертава дългосрочен план за овладяване на повишаването на температурите, като държавите се стремят да задържат това повишаване под 1,5 градуса по Целзий през този век. Те се споразумяха също така да се откажат от изкопаемите горива в енергийните системи и да утроят енергията от възобновяеми източници до 2030 г. Но въпреки че авторите на това писмо признават тези постижения, те смятат, че бавният процес на COP „вече не е подходящ за справяне с бързо развиващата се климатична криза“. Ето какво пишат подписалите писмото:
„Настоящата му структура просто не може да осигури промяна с експоненциална скорост и мащаб, която е от съществено значение за осигуряване на безопасно климатично приземяване за човечеството.“
Сред тях са бившият генерален секретар на ООН Бан-Ки Мун, бившият ръководител на ООН по въпросите на климата Кристиана Фигерес и бившият президент на Ирландия Мери Робинсън.
Авторите подчертават, че са обезпокоени, че настоящият процес на COP не е в състояние да предизвика бърза промяна или да принуди държавите да действат. На миналогодишната среща на COP28 в Дубай всички страни се съгласиха „да преминат от изкопаеми горива в енергийните системи“. Но 12 месеца по-късно емисиите на затоплящи газове отново са се увеличили – с почти 1%.
Според учените тези емисии трябва да намалеят с 42% до края на това десетилетие, за да се избегне повишаване на глобалната температура с над 1,5 градуса по Целзий, което се счита за праг на много по-опасни последици от тези, които наблюдаваме в момента. водещият учен в областта на климата Йохан Рокстрьом, който е един от подписалите споразумението, бе категоричен:
„Планетата Земя се намира в критично състояние.“
„Тридесетгодишните преговори доведоха до много значими резултати“, каза той в предаването Today на „BBC“. Ето какво обясни професор Рокстрьом:
„Не поставям под съмнение процеса на COP, напротив, той ни е нужен повече от всякога, но трябва да преминем към режим на действие.“
Заради изригване на вулкан: Авиокомпании отменят полети от Бали