Предлагат промени в стажа и формулата за пенсия

Министерството на труда и социалната политика предлага ключови реформи в пенсионната система

0
356
Пенсионер
Пенсионер. Снимка: Pixabay

Министерството на труда и социалната политика представи план за реформа на пенсионната система, насочен към подобряване на финансовата устойчивост и справедливост. Новите предложения включват промени в дефиницията на осигурителния стаж, актуализация на пенсиите и нов подход към социалните пенсии. Целта е по-добра връзка между осигурителния принос на хората и размера на пенсиите, които получават.

Една от ключовите промени е свързана с осигурителния стаж. Предлага се преразглеждане на неговата дефиниция, така че да включва само реално отработеното време по трудов или служебен договор. Това ще предотврати ситуации, при които хора без реален трудов принос получават пенсии за трудова дейност. Мярката е насочена към увеличаване на справедливостта в пенсионната система.

Актуализацията на пенсиите също е основен фокус в предложените реформи. Разглежда се възможността за подобряване на т.нар. швейцарско правило, като се промени „тежестта“ на компонентите за изчисляване – ръстът на осигурителния доход и инфлацията. Осъвременяването на пенсиите може да започва по-рано през годината, например от началото на второто тримесечие. Освен това, предлага се увеличаване на тежестта на всяка година стаж в пенсионната формула, което ще доведе до по-голяма адекватност на пенсиите.

Социалните пенсии за старост са обект на значителна трансформация. Предвижда се те да бъдат преобразувани в месечни финансови помощи, които ще се отпускат на базата на доходите на семейството. Лицата, които искат да продължат да получават тези помощи, ще трябва да подават ежегодно декларация за доходите си. Тази промяна има за цел да насочи ресурсите към най-нуждаещите се и да оптимизира социалната система.

Друг важен аспект на реформите е премахването на ковид добавката от 60 лева, която беше включена в пенсиите след 2022 г. Предлага се също така увеличаване на осигурителната вноска с 1% от 2025 г., което ще доведе до значително повишаване на приходите в пенсионната система. В същото време се обмисля премахване на максималния размер на пенсиите, както и повишаване на добавката от Учителския пенсионен фонд.

Демографските промени в България представляват сериозно предизвикателство за пенсионната система. До 2070 г. делът на хората над 65 години ще достигне 30,8% от населението, а броят на пенсионерите спрямо осигурените лица ще нараства. Това ще създаде допълнителен натиск върху бюджета на системата. Анализът подчертава, че за запазване на финансовата устойчивост е необходимо приходите от осигурителни вноски да растат с по-бързи темпове от намаляването на работоспособното население.

Предложените мерки целят да гарантират, че пенсионната система ще бъде справедлива, устойчива и адаптирана към бъдещите демографски реалности. Те изискват обществена и политическа подкрепа, за да бъдат успешно реализирани и да осигурят по-добри условия за всички пенсионери в България.

След провал на референдума: БСП отново поиска „Бузлуджа“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments