Германия подозира саботаж зад прекъснатите подводни кабели

В ранните часове на понеделник беше прекъснат далекосъобщителен кабел с дължина 1170 км между Финландия и Германия

1
21
Райхстаг, Германия.
Райхстаг, Германия. Снимка: Пиксабей

Министърът на отбраната в Германия Борис Писториус заяви, че повредата на два подводни кабела в Балтийско море изглежда като акт на саботаж и „хибридно действие“, без да знае кой е виновен за това, съобщава „BBC“.

В ранните часове на понеделник беше прекъснат далекосъобщителен кабел с дължина 1170 км между Финландия и Германия, а в неделя спря да работи интернет връзка с дължина 218 км между Литва и шведския остров Готланд. Инцидентите се случиха в момент на повишено напрежение с Русия и Писториус коментира:

„Никой не вярва, че тези кабели са били прекъснати случайно“.

Поредица от инциденти, свързани с балтийските тръбопроводи, засилиха опасенията от саботаж след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна. Германия и Финландия заявиха, че са „дълбоко обезпокоени“ от прекъсването на кабелния комуникационен кабел C-Lion1, като добавиха, че сигурността на Европа е застрашена от войната с Русия, „но също и от хибридната война на злонамерени участници“.

Финландската фирма за телекомуникации и киберсигурност Cinia заяви, че нейният кабел може да е бил прекъснат „от външна сила“.

„Подобни скъсвания не се случват в тези води без външно въздействие“, обясни говорител пред местни медии.

Главният изпълнителен директор на Cinia уточни, че повредата е настъпила близо до шведския остров Оланд, а отстраняването ѝ може да отнеме от пет до 15 дни. Двата кабела се пресичат в Балтийско море, въпреки че се предполага, че повредата е възникнала на друго място. Arelion, компанията, която управлява линията до Литва, не съобщи къде е прекъснат нейният кабел, но очаква ремонтът да отнеме няколко седмици.

Шведският министър на гражданската отбрана Карл-Оскар Болин заяви, че е „абсолютно необходимо“ да се установи защо двата кабела не работят. Около една пета от интернет капацитета на Литва е намален, въпреки че се предполага, че потребителите не са засегнати.

Говорителят на Arelion Мартин Сьогрен заяви пред „BBC“, че кабелите в Балтийско море се повреждат от време на време. Той подчерта:

„Рибарските кораби случайно повреждат кабелите с котви.“

И продължи:

„Времето е странно, разбира се, но не сме успели да го изследваме, така че не знаем какво го е причинило.“

Самули Бергстрьом, финландски правителствен експерт по киберсигурност, заяви, че повредата на кабела от Финландия до Германия не е засегнала интернет трафика, тъй като са били налични други кабелни маршрути. Най-големият акт на саботаж след нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г. беше извършен в Балтийско море през същата година. Германските прокурори все още разследват експлозията на газопровода „Северен поток“ между Русия и Германия.

Около тази атака се появиха конспиративни теории, като непотвърдени слухове сочат, че зад нея стои украинското, руското или американското правителство.

През октомври 2023 г. газопроводът между Финландия и Естония е сериозно повреден. По-късно финландски официални лица заявиха, че инцидентът е причинен от китайски контейнеровоз, който влачи котвата си.

Майката на Симона Радева: Работеше с цялото си сърце, защото това беше детската й мечта

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Германия подозира саботаж зад прекъснатите подводни к… […]