Най-старият жив мъж в света е починал на 112-годишна възраст, потвърди семейството му. Джон Алфред Тинисууд е издъхнал в понеделник в дома за възрастни в Саутпорт, където живееше. Доживотният футболен фен на Ливърпул стана най-възрастният жив мъж в света през април тази година, когато Хуан Висенте Перес Мора почина на 114-годишна възраст. Семейството му каза, че в последния си ден г-н Тинисууд е бил „заобиколен от музика и любов“.
Тинисууд, който е роден на 26 август 1912 г. – същата година, когато Титаник потъва, стана най-възрастният мъж в Обединеното кралство през 2020 г. Той беше признат от Книгата на рекордите на Гинес за най-възрастния мъж в света през април 2024 г.
Роден в семейството на Ада и Джон Бърнард Тинисууд, Джон, който е вдовец, оставя след себе си дъщеря си Сюзън, внуците Аннушка, Мариса, Тоби и Рупърт и правнуците Табита, Калъм и Ниев. В изявление семейството му каза, че той „има много добри качества“. „Той беше интелигентен, решителен, смел, спокоен във всяка криза, талантлив математик и страхотен събеседник.“
Те добавиха, че тези качества са му послужили добре по време на военната му служба в Корпуса на кралската армия по време на Втората световна война, където – в допълнение към счетоводството и одита – работата му е включвала логистични задачи, като намиране на блокирани войници и организиране на доставките на храна.
Той се запознава със съпругата си Блодуен на танци в Ливърпул и се женят през 1942 г. Сюзън е родена през 1943 г. и двойката се радва на 44 години заедно, преди г-жа Тинисууд да почине през 1986 г. След Втората световна война той работи за Royal Mail и по-късно като счетоводител за Shell и BP, преди да се пенсионира през 1972 г.
Семейството му споделя, че той е бил „активен пенсионер“, доброволно е бил църковен старейшина в Обединената реформаторска църква Blundellsands, където също е изнасял проповеди.
Преди време Тинисууд е заявил пред „BBC“, че е бил „доста активен като младеж“ и е „вървял много пеша“, но е добавил, че няма представа защо е благословен с такова дълголетие. Той настоя, че „не е по-различен“ от всеки друг, добавяйки: „Или живееш дълго, или живееш кратко – и не можеш да направиш много по въпроса.“
Неговият любим футболен клуб Ливърпул е основан само 20 години преди той да се роди и той преживява всичко с изключение на два от 66-те трофея на Червените от най-високите полети – след като е пропуснал първите две титли в лигата през 1901 г. и 1906 г.
Той се е преместил в дома за възрастни хора Hollies Rest в Саутпорт точно преди 100-ия си рожден ден, където неговата доброта и ентусиазъм за живот били вдъхновение за персонала на дома за възрастни хора и неговите съквартиранти, разказва семейството му.
Откакто навършил 100 години през 2012 г., той получавал всяка година картичка за рожден ден от монарха – първо от покойната кралица Елизабет II, която е била по-млада от него с почти 14 години, а след това от крал Чарлз III. Семейството добави: „Бихме искали да благодарим на много хора в Обединеното кралство и по света, които изпратиха добри пожелания на Джон за последните му рождени дни. Той наистина оцени тези поздравления за рожден ден и други съобщения за подкрепа.“
„Джон винаги е обичал да ви благодари. Така че от негово име, [ние] благодарим на всички онези, които са се грижили за него през годините, включително неговите болногледачи в дома за възрастни хора Hollies, неговите лични лекари, районни медицински сестри, ерготерапевт и друг персонал.“
Семейството е поискало всички дарения в негова памет да бъдат направени на Age UK или на благотворителна организация по техен избор.
Най-старият жив мъж в историята е Джироемон Кимура от Япония, който е живял до 116 години и 54 дни. Умира през 2013 г. Най-старата жива жена в света и най-възрастният жив човек е японката Томико Итоока, която в момента е на 116 години.
Русия експулсира британски дипломат заради обвинения в шпионаж