Днес пред Съдебната палата в София се проведе протест под наслов „#Кой прегрупира главните прокурори“, организиран от Инициативата „Правосъдие за всеки“. Граждани и активисти поискаха незабавно прекратяване на процедурите за избор на нов главен прокурор и председател на Върховния административен съд /ВАС/, които според тях са нелегитимни. Протестът е петият по ред и, според организаторите, ще продължи всяка сряда до 18 декември. Гражданите бяха призовани да носят лампи, фенери и свещи, за да „осветят тъмните коридори на паралелната власт“.
Протестиращите изразиха несъгласие с провеждането на изборите от Висшия съдебен съвет /ВСС/, чийто мандат е изтекъл преди повече от две години. Те настояват парламентът да вземе мерки и да спре процедурите, които според тях подкопават доверието в съдебната система. Адвокат Велислав Величков, председател на „Правосъдие за всеки“, заяви:
„Няма нищо по-важно в парламентарната република от това да има работещ парламент. Очакваме най-скоро да бъде избран председател на Народното събрание, за да се приеме законопроект, който да прекрати избирането на Борислав Сарафов за главен прокурор.“
Според него ВСС е с нулево обществено доверие и не може да взема решения от такъв мащаб:
„Хората не искат втори случай като Гешев. Те желаят прозрачна и отчетлива прокуратура, която не е политизирана.“
Вчера Прокурорската колегия на ВСС одобри кандидатурата на Борислав Сарафов за главен прокурор, като прие, че той отговаря на всички изисквания за позицията. Изслушването му е насрочено за 16 януари 2025 г. Съдийската колегия на ВСС също предприе стъпки за избор на председател на ВАС. След провал на първата процедура поради липса на кандидати, новият процес ще стартира на 21 ноември, като изборът е планиран за 20 март 2025 г.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви, че партията ще внесе питания до Конституционния съд /КС/, за да изясни правомощията на ВСС с изтекъл мандат. По думите му, е нужно парламентът да реагира бързо и да внесе яснота по казуса.
Протестите пред Съдебната палата изразяват натрупаното напрежение в обществото по отношение на съдебната система и липсата на прозрачност в процедурите за избор. Гражданите настояват за реформи и справедливост, като призовават институциите да гарантират легитимност и доверие в управлението на правосъдието.
Маршрутът на шествието „Долу Ньой!“ предизвика остри реакции