За много хора в Близкия изток новината за прекратяването на огъня между Израел и групировката „Хизбула“ беше приета с огромно облекчение, тъй като това е първият сериозен знак за напредък в региона от началото на войната, която започна преди повече от година, предаде „Associated Press“. За палестинците в Ивицата Газа и семействата на заложниците, държани на тази територия обаче, новината беше възприета само като начало на нов, по-мрачен период от конфликта там. За тях това е още една пропусната възможност да се сложи край на ожесточената размяна на огън, която продължава вече почти 14 месеца.
Палестинците се надяваха, че всяко споразумение за прекратяване на огъня с „Хизбула“ ще включва и примирие в Газа. Междувременно семействата на хората, отвлечени при щурма на оглавените от „Хамас“ бойци в Южен Израел през октомври 2023 г., настояха част от споразумението да включва освобождаване на техните близки. Вместо това обаче прекратяването на огъня беше ограничено само до бойните действия в Ливан.
„Смятаме, че това е пропусната възможност за включване на заложниците в това споразумение, което беше подписано днес,“, сподели Руби Чен, чийто син на име Итай Чен е бил взет за заложник от израелска военна база, а по-късно и обявен за мъртъв.
Колкото и да се преплитат, двете войни всъщност са много различни. Израел заяви, че в Ливан целта му е да отблъсне „Хизбула“ от общата граница на страните и да прекрати обстрела на групировката към Северен Израел. Прекратяването на огъня, което влезе в сила вчера, има за цел да постигне именно това. В Ивицата Газа целите на Израел са по-мащабни. Министър-председателят Бенямин Нетаняху твърдо настоява, че „Хамас“ трябва да бъде напълно унищожена, а Израел трябва да запази траен контрол над части от територията. Месеците на напрегнати преговори не успяха да накарат Нетаняху да отстъпи от тези свои искания, нито да убедят бойците да освободят заложниците при тези условия. За палестинците в Газа това означава продължаващо страдание в условията на израелска военна кампания, която до момента е разрушила голяма част от територията и е прогонила почти цялото население от домовете му. Стотици хиляди хора гладуват, живеейки в мизерни палаткови лагери, като настъпващата зима донесе ледени дъждове и наводнения.
„Съгласни ли са да прекратят огъня на едно място, а на друго не? Имайте милост към децата, възрастните хора и жените. Сега е зима и всички хора са в тежко положение,“, призова жена на име Ахлам Абу Шалаби, живееща в палатка в централната част на Газа.
Палестинците се чувстват отчаяни
Както е известно, войната между Израел и „Хамас“ започна на 7 октомври 2023 г., когато бойци на групировката атакуваха Израел от територията на Ивицата Газа, причинявайки смъртта на около 1200 души и отвеждайки със себе си близо 250 заложници. Ответната офанзива на Израел причини мащабни разрушения върху палестинската територия, отнемайки живота на над 44 000 души, според местни здравни служители. Длъжностните лица, които не уточняват дали се касае между цивилни лица или бойци, твърдят, че повече от половината от загиналите са жени и деца.
„Хизбула“ започна да обстрелва Израел ден след нападението на „Хамас“ в знак на солидарност с палестинската бойна групировка. Оттогава насам двете страни си разменят почти ежедневни обстрели. Израел мобилизира хиляди военнослужещи на северната си граница, увеличи бомбардировките на Южен Ливан и предприе сухопътна инвазия там преди два месеца, убивайки много от лидерите на „Хизбула“. Палестинците сега се опасяват, че израелската армия може да се съсредоточи отново върху Газа – въпрос, който Нетаняху повдигна при обявяването на прекратяването на огъня в Ливан по-рано тази седмица.
„Натискът върху Газа ще бъде по-голям,“, споделя Мамдух Юнис, разселен мъж, който в момента живее в палатков лагер в центъра на Газа. Според мъжа Нетаняху може да се възползва от факта, че сега Газа е „останала сама“, далеч от всички страни, които я подкрепяха, особено от ливанския фронт.
Израелските военни сили вече извършват яростни атаки в северната част на Газа, където двумесечната офанзива прекъсна голяма част от доставките на помощ и принуди експертите да предупредят, че там може да настъпи масов глад. При атаките редовно загиват десетки хора. Подписвайки споразумението за прекратяване на огъня, „Хизбула“ отстъпи от дългогодишната си позиция, че няма да спре обстрелите си през границата, докато Израел не прекрати войната в Газа.
„Това може да има психологическо въздействие, тъй като ще затвърди разбирането, че палестинците в Газа са сами в съпротивата си срещу своите окупатори,“, предупреди Тарик Кени Шауа, политически сътрудник на САЩ в палестинския мозъчен тръст „Ал-Шабака“.
„Продължаваме Промяната“ поиска оставките на Явор Божанков и Даниел Лорер