Сега, когато Антонио Коща поема поста на председател на Европейския съвет от Шарл Мишел, Брюксел ще въздъхне с облекчение, пише „Politico“. Европейските лидери и техните пратеници в Брюксел са обнадеждени, че Коща ще подходи към задълженията си по съвсем различен начин от своя предшественик, който беше смятан за твърде хаотичен в ръководенето на заседанията и прекалено фокусиран върху собствения си профил и професионално бъдеще.
За разлика от Мишел, 48-годишен бивш белгийски министър-председател, Коща засега не дава признаци, че възнамерява да си проправи път в светлината на политическите прожектори на всяка цена. Избран за пръв път на политическа длъжност през 1982 г., 63-годишният политик със социалистически възгледи е бил съветник, народен представител, министър, кмет на Лисабон и министър-председател на Португалия в продължение на осем години. Дългогодишната кариера на Коща, както и липсата на интерес към нещо по-мащабно от Съвета, бяха основните предимства, които му помогнаха да получи поста. По-рано тази година дипломатите от ЕС, разочаровани от недискретния стремеж за следващ мандат на Мишел, поискаха наследникът му да бъде някой по-възрастен и сдържан политик – условие, което според много анализатори би било идеалното за председател на Европейския съвет. Макар че засега летвата не е особено висока, очакванията към Коща са големи, особено като се има предвид, че той започва работа на един от най-високите постове в ЕС именно в момент, когато Европа се готви за втория мандат на американския лидер Доналд Тръмп, което може да повлияе крайно негативно икономиката на континента и на войната в Украйна.
Влиятелната председателка на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен ще бъде високопоставеният служител на ЕС, натоварен със задачата да се опита да избегне тотална търговска война със САЩ и да координира подкрепата за Киев. Задачата на Коща ще бъде да запази единството на 27-те национални лидери на блока в лицето, които към днешна дата са силно обезпокоени от тактиката на Тръмп, която може да бъде дефинирана като „разделяй и владей“. Ето защо действията на Коща и Урсула фон дер Лайен ще бъдат от ключово значение за осигуряването на координиран отговор на ЕС на стратегията на Тръмп и други предизвикателства. Твърди се, че новоизбраният председател е наясно, че няма да спечели нищо от противоречията, които Мишел редовно водеше с Урсула фон дер Лайен. Твърдо решени да предотвратят драмата, която спъна възможностите на ЕС за вземане на ефективни решения и подкопа имиджа на Брюксел на световната политическа сцена, сега екипите на Фон дер Лайен и Коща са в готовност да работят в тясно сътрудничество, за да гарантират, че взаимното уважение и подкрепа между двамата ще прераснат в добри работни отношения. По-рано този месец той заяви, че има стабилни лични отношения с председателката на Комисията и допълни, че очаква с нетърпение да поддържа редовни контакти с нея.
За Урсула фон дер Лайен също е важно и да поддържа добри отношения с новия председател на Европейския съвет. Шарл Мишел до голяма степен е обвиняван за влошената комуникация, отчасти защото председателката на Комисията умело го порицаваше за грешките му. Ако в бъдеще отношенията между Урсула фон дер Лайен и наследника на Мишел се влошат, мнозина неизбежно ще се запитат дали белгийският политик е бил единственият виновник за това преди.
ЕК одобри българска схема за енергия на стойност 590 милиона евро