„Искаме отговори на въпросите си! Искаме да достигнем до истината! Защо няма умрели животни, след като заболяването е толкова опасно?“
Животновъди и заинтересовани лица се свързаха с редакцията на Искра.бг с молба да се зададат тези и още въпроси към Българската агенция по безопасност на храните /БАБХ/, които те не успяват да отправят директно. Питането е свързано с установеното огнище на чума по дребните преживни животни /ДПЖ/ във Велинград. Те споделят мотивите си:
„Виждаме официалните медицински данни за болестта като протичане – от 3 до 7 дена инкубационен период. Това е периодът, при който животното е заразно, но не дава симптоми. След това има силно изразена симптоматика – висока температура, секрети, обриви и т.н. БАБХ твърдят, че тези животни са лекувани тайно 14-20 дни. Това означава при инкубационен период от 3 до 7 дни инкубационен период, тези животни са изкарали тайно чума. С всичката симптоматика, с висока смъртност. Смъртността може да достигне 100%, по официални данни. А ние виждаме едно живо стадо – стадото го има и е налично.“
В тази връзка първите въпроси, които искат да отправят, са:
„Как се случва това нещо? Как има живо стадо, което кара или е изкарало чума?“
„Какъв е процентът на смъртност при тази болест, защо животните от стадото във Велинград нямат симптоми? Защо не е измряло?“
Не виждаме нито едно животно с тези силно изразени симптоми, няма ги, а стадото е здраво, подчертават животновъдите. Те изтъкват, че диагностиката става единствено и само на база взетите проби. Заради това питат:
„В кои лаборатории са направени изследванията и дали същата лаборатория ще обработи вторите изследвания?“
Фермерите коментират и твърденията на специалисти от БАБХ, че случващото с чумата по ДПЖ в Гърция е много сериозно и ако не се вземат мерки у нас, същото ще сполети и българските животновъди. Те споделят, че са се свързали със свои близки, които им разказват, че и там без ясна изразена симптоматика и на база няколко положителни проби, се избиват цели големи стада:
„Знаете ли какво става в Гърция? Без да има измрели животни и животни с тези симптоми, се избиват големите стада в Гърция. Само по позитивни проби. Взимат позитивни проби масово от големите стада. При една-две позитивни проби от големите стада – избиват цялото стадо и изплащат обезщетения. Тоест това, което се случва в Гърция – да се избива техният добитък, големите стада, в момента се прилага и тук. Навсякъде в региона, чумата е единствено в страни, които са в Еврпейския съюз, тъй като се изплащат обезщетения и тъй като ЕС изисква тези проби и при позитивна избива стадата. Няма чума в Турция, Сърбия и Северна Македония – от нашите съседи. Само единствено в ЕС се правят тези проби и когато излязат 2-3-4-5 на стадо и избиват стадото.“
По повод твърденията в Гърция, засегнатите стопани искат да научат точни данни, а именно:
„Колко животни са умрели в резултат на чума по ДПЖ в Гърция? И колко са били евтаназирани?
Потърпевши са пуснали сигнали до Омбудсмана и Прокуратурата. От Искра.бг изпратихме запитване до Българската агенция по безопасност на храните, на което очакваме отговорите.
Очакваме и вашите сигнали на iskra@iskra.bg
Димитър Главчев увери: „Дунав мост 1“ ще бъде готов преди Коледа
[…] […]
[…] […]
[…] […]