Ивайло Мирчев: Запазването на “Къщата с ягодите” прави всички ни по-богати

0
36
Къщата с ягодите
Къщата с ягодите. Снимка: Wikimedia Commons

„Искам да ви дам един пример за действителен патриотизъм – вчера излезе новината, че “Къщата с ягодите” най-накрая е извън опасност, защото е купена от Тенко Николов, един от директорите на IT компанията SiteGround, за да бъде възстановена. Къщата дълги години беше собственост на Валентин Златев (Лукойл) и пред нея стояха само два варианта – да бъде съборена и на нейно място да се направи нейна имитация, или да бъде оставена да се срути сама поради липсата на грижа и поддръжка.“

Това коментира депутатът Ивайло Мирчев по повод информацията, че емблематичната сграда е с нов собственик. Facebook публикацията му продължава по следния начин:

„Реално от години къщата беше оставена на произвола на природните условия и с всеки изминал сезон се рушеше все повече. Ако не беше Тенко, София щеше рано или късно да изгуби безценна част от своя дух и от архитектурната си история. Ето това е, за мен, смисленият патриотизъм – да се погрижиш за нещо българско и ценно, което е важно за повече хора. Запазването на “Къщата с ягодите” прави всички ни по-богати. И преди да са наскачали хейтъри да питат “а защо вместо това не е дал пари за децата/здравеопазването/науката… “, да кажа, че Тенко Николов и Иво Ценов са сред най-големите дарители в България. Дават пари за болници, за образование, за най-различни социални каузи. Помагали са и на нас много пъти в кампании, за което сме им били винаги много благодарни.

Давам този пример съзнателно – защото има хора, които се опитват да ви внушат, че патриотизъм е да набиеш различния от теб; че не си патриот, ако не мразиш всичко, различно от българско; че хорото пред театъра трябва се сблъска с представлението вътре в него; че силата е по-важна от знанията и уменията; че е по-важно кого мразиш, отколкото какво обичаш. Не е вярно, нищо от това не е вярно и не е патриотизъм. Патриотизмът гради и пази вече изграденото, за да го предаде нататък. Без значение дали говорим за архитектурен паметник, за детски знания или за демократични процеси. Патриотизмът е грижа. Патриотизмът, както казва една моя позната, е родолюбие, а не чуждоомраза.“

Припомняме, че досега имотът беше собственост на бившия директор на „Лукойл България“ Валентин Златев, но през това време тя не беше реставрирана. Николов е написал в Instagram профила си:

„Най-после приключих сделката за придобиването на тази красавица. Сега е време да възстановим някогашната й слава.“

На първо време Къщата с ягодите ще бъде обезопасена,а след това ще бъде възстановена от опитни реставратори. След това се предвижда да започне да функционира като представителна сграда за компанията, както и за дейността на фондация „За пример“.

Арх. Георги Кунев е създал къщата в стил сецесион в периода 1927 – 1930 г. за банкера Димитър Иванов. Тя е била обявена за паметник на културата през 1978 година. Името й идва от ягодите, растящи в двора й. Има подземна изба, 5 спални, салон за прием на гости, музикална сцена, кабинет и помощни помещения.

През 1944 година е била национализирана и е използвана от различни институции. През 1990 г. тя е реституирана и е била върната на наследника на първия собственик, който я е продал.

Животновъди към БАБХ: Защо няма умрели животни заради чумата? Искаме отговори!

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments