Победителите в изборите в Ирландия са изправени пред трудна задкулисна борба за съставяне на ново коалиционно правителство, което трябва да бъде достатъчно силно, за да устои на икономическите заплахи, породени от преизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, предаде „Politico“.
Премиерът Саймън Харис и външният министър Мишел Мартин, които са от съперничещи си партии, но в момента са коалиционни партньори, все още не са започнали преговори за ново правителство след изборите миналата седмица. Потвърдените резултати показаха, че техните центристки партии са набрали неочаквана сила, но все пак не им достигат няколко места за управленско мнозинство. Мартин, заяви, че предстоящото завръщане на Тръмп в Белия дом налага „ефективен краен срок“ относно предизвикателството за формиране на правителство в Ирландия. И двамата лидери подчертаха, че трябва да договорят по-широк политически съюз, а новата администрация да започне работа своевременнопреди 20 януари – датата на встъпване в длъжност на американския лидер.
В четвъртък, в навечерието на изборите, Харис заяви, че ако Ирландия не успее да състави ново правителство до встъпването в длъжност на Тръмп, страната ще бъде в по-слаба позиция да отговори на евентуалните нови мита, които администрацията възнамерява да наложи върху стоки от ЕС. Понастоящем Ирландия е сред най-големите износители на блока за САЩ, най-вече на лекарства, произвеждани от водещите американски фармацевтични компании, базирани в Ирландия. Страната е мощен център на американска търговска дейност, тъй като от 60-те години на миналия век САЩ са привлечени от сравнително ниските данъци. Близо 1000 американски мултинационални компании в Ирландия днес са най-големите платци на данък върху доходите и корпоративен данък – двата най-големи източника на приходи за страната. Неотдавна Харис предупредупреди, че ако Ирландия загуби дори трите най-големи компании, една десета от данъчните приходи на нацията също може да бъдат пренасочени към чужбина. Той отказва да назове имената им, позовавайки се на политиката на Ирландия за защита на търговската конфиденциалност.
Неотложност
Сред водещите американски работодатели в Ирландия са компанията Apple, която наскоро беше осъдена от Европейския съюз да заплати на Дъблин над 14 милиарда евро под формата на данъци и лихви, както и компаниите Google, Microsoft, Intel и повечето американски фармацевтични гиганти.
Харис заяви, че формирането на правителството, което често е продължителен процес в Ирландия (последният път това отне пет месеца), не би трябвало да се проточва след януари, тъй като ключовото дипломатическо събитие в ирландския политически календар ежегодно е Денят на Свети Патрик, на 17 март, във Вашингтон. Тогава, още от времето на администрацията на Айзенхауер, ирландските министър-председатели посещавали Белия дом и Капитолия, за да присъстват на церемонии, речи и задкулисни преговори. Ирландците, които се опитаха да си проправят път към САЩ с дипломация през първия мандат на Тръмп и успяха да си осигурят повече американски инвестиции след реформите на републиканеца в областта на корпоративния данък през 2017 г., този път очакват да бъдат изправени пред много повече трудности.
„Не искам да чакам, докато някой поднесе детелина в Белия дом през март следващата година. Искам да започнем ранни дискусии с преизбрания президент Тръмп преди той дори да встъпи в длъжност, ако това е възможно,“, сподели Харис пред репортерите вчера.
Сред многото въпроси, предизвикващи напрежение, обаче несъмнено е фактът, че Ирландия ще трябва да реши сама кой ще бъде нейният нов лидер. Двете партии, които водят началото си от противоположните страни в жестоката гражданска война в Ирландия, последвала независимостта от Великобритания преди сто години, обединиха политическите си сили за първи път през 2020 г., за да попречат на бързо разрастващата се партия „Шин Фейн“ да оглави за първи път правителство в Дъблин.
Зов за помощ! Нека се обединим и помогнем на малката Елза от Бургас да пребори тежко заболяване