Десет неуспешни опита за избор на председател на Народното събрание отразяват дълбоките разделения в българската политика. Балотажът между Наталия Киселова /БСП/ и Силви Кирилов /ИТН/ завърши без успех, като задкулисни зависимости и неочаквани съюзи усложняват работата на парламента. След проваленото гласуване лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов коментира ситуацията с критика към останалите партии:
„Изводите от това, което се случи днес, са два. Първо, че има санитарен кордон около ‘Продължаваме промяната – Демократична България’ /ПП-ДБ/, а второ – видяхме, че има нова политическа сила в парламента – „БСП-Ново начало“.“
Костадинов изрази изненадата си от подкрепата, която Наталия Киселова получи от „ДПС-Ново начало“, и определи това като доказателство за зависимости:
„Групата на Пеевски гласува в полза на Наталия Киселова. Каквото и да е обяснението, очевидно е, че първо е задължително да го обяснят и второ – определено няма да може да бъде аргументирано.“
Представителят на „Има такъв народ“ Станислав Балабанов също направи остър коментар, заявявайки, че ДПС и БСП са се обединили под нова форма:
„Дългата ръка на ДПС прегърна БСП и ги унищожи. Неслучайно БСП беше наричано ‘Ново начало’ през цялото време. Днес всичките тези съмнения в публичното пространство се потвърдиха. Пеевски гласува за Наталия Киселова и по този начин мечтите на Продължаваме промяната за санитарен кордон – рухнаха.“
Балабанов подчерта, че ИТН е единствената независима политическа сила, способна да гарантира стабилност:
„ИТН е единственият независим изход от тази ситуация, така че призоваваме за разум. Имаме една-единствена цел с моите колеги – парламентът да започне работа.“
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, чиято партия също участва в гласуването, заяви, че е бил изненадан от подкрепата на ДПС-Ново начало за Киселова:
„Не съм говорил с ДПС-Ново начало и не знаех за тази тяхна подкрепа. Нито БСП са ми казвали, че разчитат на нея. Говорих с колегите, бяха Гуцанов, Зафиров и Киселова, както видяхте, ние ги подкрепихме.“
Борисов също подчерта значението на евроатлантическото мнозинство:
„Има евроатлантическо мнозинство, към което аз ще се опитам да се придържам оттук нататък. Мъчно ми е, че така се е получило с ген. Атанасов. Моето първо предложение беше да направим коалиция с ПП-ДБ и някоя друга партия, той да е председател на парламента, а правителството да бъде на ГЕРБ.“
Лидерът на „ДПС-Ново начало“ Делян Пеевски обясни причините за подкрепата на неговата партия за Наталия Киселова:
„Подкрепих българските граждани да не гледат тази срамотия. Те не искат това.“
„Утре си е за утре. Ще работя винаги за България, защото се нуждае от ново начало“, намекна Пеевски за необходимостта от промени.
На първото гласуване Наталия Киселова получи 89 гласа „за“, 60 „против“ и 88 „въздържал се“. При прегласуването подкрепата нарасна до 118 гласа „за“, но това отново не беше достатъчно. Впечатление направи промяната в позицията на „ДПС-Ново начало“, които от „против“ преминаха към подкрепа за Киселова. Силви Кирилов, кандидатът на ИТН, също не успя да събере мнозинство. Той получи 99 гласа „за“, 120 „против“ и 19 „въздържал се“.
Ситуацията в Народното събрание отразява дълбоката политическа криза в България. Провалът в избора на председател на парламента разкрива задкулисните игри, новите зависимости и липсата на стабилност в политическия елит. Докато партиите не постигнат консенсус, парламентът остава парализиран, а доверието на гражданите – разклатено.
Единственото ясно от тази ситуация е, че предстоят още сложни политически маневри, които ще оформят бъдещето на българската политика.
25 дни без председател: Политическата безотговорност я плащат гражданите
[…] Нова политическа сила в парламента – „БСП-Ново на… […]
[…] Нова политическа сила в парламента – „БСП-Ново на… […]