Министърът на културата Найден Тодоров взе участие в заседанието на Съвета на министрите на културата от Югоизточна Европа, което се проведе под председателството на Черна гора. Събитието беше организирано от Министерството на културата и медиите на Черна гора в сътрудничество с Регионалното бюро на ЮНЕСКО за наука и култура в Европа. Темата на конференцията беше „Култура и изкуство за устойчиво развитие“, а акцентът беше върху културния диалог, правата на човека и междукултурното разбирателство.
Министър Тодоров изрази благодарност към ЮНЕСКО, Европейския съюз и Съвета на Европа за усилията им в подкрепа на културното наследство в региона. Той подчерта, че устойчивостта и приобщаването са сърцето на културата, като заяви:
„Културата изгражда мостове между народите, насърчава диалога и взаимното разбирателство. Несъмнено културата и политиките, свързани с нея, имат потенциала да бъдат сред движещите сили за укрепване на връзките в обществото.“
Тодоров представи българската политика за децентрализация, която осигурява подкрепа за регионални и общински културни институции, включително 3500 читалища. Тази стратегия цели да преодолее териториалните неравенства и да подобри достъпа до култура за повече граждани.
Министърът говори за значението на иновациите и образованието в сферата на изкуствата и културата, както и за усилията на България за дигитализация на културното наследство. Той сподели информация за инвестиция от 35 милиона евро, насочена към цифровизация и осигуряване на свободен достъп до културното богатство на страната.
„Тази инициатива е част от Националния план за възстановяване и устойчивост на България и представлява цялостна реформа в управлението на културното наследство,“ отбеляза Тодоров.
Министър Тодоров представи нов проект за създаване на център за изкуства на остров „Св. св. Кирик и Юлита“ край Созопол, който ще бъде платформа за междукултурен диалог на регионално и международно ниво. Проектът съчетава популяризиране на културното наследство и съвременното творчество.
Той също така потвърди подкрепата на България за Декларацията от Херцег Нови за културата и изкуствата за устойчиво развитие. България предложи създаване на Фонд за културно сътрудничество между страните от Югоизточна Европа, който ще започне работа през 2026 г.
„Фондът ще служи като инструмент за засилване на културното сътрудничество в региона и ще насърчава ролята на културата като двигател на устойчиво развитие,“ изтъкна министър Тодоров.
В края на конференцията министрите на културата от Югоизточна Европа приеха Декларацията за културата и изкуствата за устойчиво развитие, като приветстваха българското предложение за Фонда за културно сътрудничество.
С това участие България затвърди позицията си като ключов играч в усилията за засилване на културния диалог и устойчивото развитие в региона.
Месец на „Златната топка“: Зала на славата „Христо Стоичков“ с уникална футболна експозиция
Тъп фашистки шарлатанин!