Репортер на „Associated Press“, който е посетил лечебно заведение в централната част на Ивицата Газа, разказва за случая на 12-годишно палестинско момче, което е било настанено за лечение там. Детето, което е било болно от левкемия и е страдало от недохранване, е стенело от болка, въпреки морфина, който лекарите са му вливали, споделя пред медията Розалия Болен, служителка на УНИЦЕФ, която твърди, че се е запознала с него в края на октомври.
Семейството на малкия Ислам ал-Райахен е помолило израелските власти шест пъти през последните месеци за разрешение да евакуират сина си от Ивицата Газа, тъй като той отчаяно се нуждае от трансплантация на стволови клетки, за да пребори злокачественото заболяване. Шест пъти молбата е била отхвърляна по необясними причини, свързани със сигурността. В крайна сметка Ислам е починал три дни след като Розалия се е запознала с него и семейството му.
Към днешна дата хиляди пациенти в Ивицата Газа чакат разрешение от Израел за спешно необходима евакуация по медицински причини като лечение на тежки наранявания или хронични заболявания, до което местните жители нямат навременен достъп, тъй като голяма част от здравната система на територията е унищожена. Сред тях има поне 2500 деца, които според УНИЦЕФ трябва да бъдат транспортирани незабавно.
„Те не могат да си позволят да чакат. Тези деца ще умрат. Те умират в очакване и за мен е ужасяващо, че светът позволява това да се случи,“, споделя Розалия Болен.
Израелските военни сили често се нуждаят от месеци, за да отговорят на молбите за медицинска евакуация, а броят на евакуациите е намалял драстично през последните месеци. В някои случаи военните отхвърлят желанието на пациента или, в случай на деца, придружаващите го роднини от неясни съображения за сигурност или понякога дори без обяснение.
Израелските решения изглеждат произволни и не се основават на ясни критерии или логика,“, твърди Моин Махмуд, който ръководи организацията „Лекари без граници“ в Йордания.
COGAT, израелската военна агенция, която отговаря за хуманитарните въпроси на палестинците, обясни в изявление за „Associated Press“, че полага всички усилия да одобри колкото се може по-скоро заминаването на деца и техните семейства за спешно лечение, като се извършва проверка на сигурността. Говорител на агенцията обаче не пожела да сподели подробности относно случая на починалия Ислам.
Военен служител който помоли за анонимност, разкри, че службата за вътрешно разузнаване на Израел проверява дали пациентът или неговият придружител имат така наречената „връзка с тероризма“ и ако такава бъде установена, им се отказва.
Друго дете на име Осаид Шахин, на почти 2 години, сега очаква своята тежка операция за отстраняване на очите, след като властите на Израел са отхвърлили молбата за евакуация, подадена от семейството му за спешно лечение на рак на ретината. Ракът на малкото дете е бил диагностициран през април, след като майка му Сондос Абу Либда забелязала, че левият му клепач е увиснал. Световната здравна организация (СЗО), която е била информирана за случая, е призовала за евакуацията му през граничния пункт „Рафах“ в южната част на Газа, но пунктът е бил затворен през май, когато израелските военни сили го превзеха по време на офанзива. СЗО отново е подала молба, този път Осаид да напусне Израел през граничния пункт „Керем Шалом“, който вече е бил единственият маршрут за евакуираните. По време на дългото чакане ракът се е разпространил и в другото око на детето и е достигнал четвърти стадий. През ноември на майката на детето е било съобщено, че молбата е отхвърлена от съображения за сигурност, без допълнително обяснение. По думите ѝ тя била е била поразена.
„Не съм очаквала, че едно дете може да получи отказ по съображения за сигурност,“, споделя отчаяно жената.
Лекарите са приложили на момчето три дози химиотерапия, но тъй като в Газа липсват запаси от лекарства и други стоки от първа необходимост, следващите дози ще се забавят.
Според данни на СЗО 14 000 пациенти от всички възрасти се нуждаят от медицинска евакуация от Ивицата Газа. Според Мохамед Абу Салмея, служител на министерството, отговарящ за направленията за евакуация, броят на нуждаещите се е много по-висок – 22 000 души, включително 7000 пациенти в крайна нужда, които могат да умрат скоро, ако не получат специализирано лечение. От началото на войната, която избухна на 7 октомври 2023 г., са били евакуирани 5 230 пациенти. От май насам, когато беше затворен пропускателният пункт „Рафах“, процесът се забави, като в резултат на това са били евакуирани само 342 пациенти – средно по-малко от двама души на ден. Преди войната броят на транспортираните пациенти дневно е бил около 100 души.
Над 44 500 палестинци са загинали, а над 105 000 други са били ранени от израелските бомбардировки и сухопътни офанзиви, предприети в отговор на нападението на групировката „Хамас“, което беше извършено на 7 октомври 2023 г. в южната част на Израел. Данните за броя на жертвите, предоставени от Министерството на здравеопазването на Газа, не уточняват дали се касае за бойци или цивилни граждани, но разкриват, че повече от половината са жени и деца.