Проблемът с качеството на питейната вода в Бургас отново е на дневен ред. Този път гражданка публикува в социалните мрежи снимки и коментира:
„Ако твърдите частици във водата, не се виждат, то тези какви ги водим… И щом твърда вода е, тази, в която има повече неразтворими соли на минерали, то бургаската чешмяна вода каква е?!“
Този въпрос предизвика оживена дискусия сред жителите на града, които се оплакват не само от качеството, но и от високата цена на водата.
Твърдостта на водата се определя от концентрацията на разтворени калциеви и магнезиеви соли. При нагряване тези минерали често се утаяват, образувайки котлен камък, който се натрупва по стените на съдовете и нагревателите. В Бургас често се съобщава за повишена твърдост на водата, което не само затруднява ежедневната употреба, но и води до скъпоструващи повреди на битовата техника като бойлери и перални.
Жителите на Бургас плащат една от най-високите цени за вода в страната, като в същото време се оплакват от качеството ѝ. Освен че водата често съдържа твърди частици, тя изисква допълнителни разходи за пречиствателни уреди и филтри, които да я направят подходяща за пиене.
Семейните бюджети страдат не само от директните сметки за вода, но и от необходимостта за честа подмяна на уреди и допълнителни разходи за бутилирана вода. Бургазлии се питат дали цената, която плащат, реално отразява качеството на предоставената услуга. Твърдите частици във водата заедно с евентуални бактерии могат да представляват сериозна заплаха за здравето, ако не бъдат правилно обработени.
Местните власти и ВиК дружеството трябва да дадат ясен отговор на тези проблеми и да предприемат адекватни мерки. Време е този въпрос да бъде приоритет за местните власти и да се търси баланс между качеството на услугата и финансовата тежест за гражданите.
В крайна сметка, водата е основно право, а не лукс, който малцина могат да си позволят.