Промените в данъчното облагане на хляба, заложени в проектобюджета за 2025 година, предизвикаха напрежение в хлебопроизводствения сектор. Според предложенията, нулевата ставка на ДДС, която в момента важи за хляба, ще бъде заменена със стандартното данъчно облагане. Това ще доведе до увеличение на крайната цена на хляба с до 20%, твърдят експерти.
Възстановяването на ДДС означава, че разходите за хляб в едно домакинство ще се увеличат с около 5 лева месечно. За младите и работещи хора това увеличение може да не е съществено, но за пенсионерите и хората с ниски доходи подобна промяна може да доведе до затруднения.
„Когато отпадна ДДС-то за хляба, цената падна. Сега, при връщането му, очаквам тя да се вдигне“, коментира Илиян Людиев, мениджър продажби във верига хлебопекарни, пред „БНТ“.
С повишаването на цената на основния хляб, хлебопекарите прогнозират спад в потреблението и дори възможни фалити на по-малките хлебопекарни. При по-високия клас хляб със семена или специални съставки обаче, цените вероятно ще останат стабилни. Въпреки това, производителите са притеснени за бъдещето си, ако не се вземат мерки за подкрепа на бизнеса.
Връщането на ДДС върху хляба ще има широки социални и икономически последствия. Заетите в сектора призовават за диалог с правителството и търсене на алтернативни решения, които да не натоварват допълнително потребителите и да запазят устойчивостта на хлебопроизводството.
Докато се очаква окончателното решение по предложението за 2025 година, ефектът от възстановяването на ДДС върху хляба остава гореща тема за дискусии. Промените ще засегнат както ежедневните разходи на потребителите, така и стабилността на хлебопекарския сектор.
[…] Вдигат цената на хляба? […]