Европейският съюз прие 15-ти пакет санкции срещу Русия заради инвазията в Украйна.
Санкциите включват по-строги мерки срещу китайски компании и още кораби от руската „сенчеста флотилия“.
Новият пакет добавя 52 кораба от сенчестия флот, които заобикалят западните ограничения, за да пренасят петрол, оръжия и зърно. Общият брой на санкционираните плавателни съдове става 79.
ЕС започна да включва кораби в санкциите поради нарастващия брой съдове, които транспортират товари без западно регулиране или застраховки.
Включени са и кораби, доставили севернокорейски боеприпаси на Русия.
От 52-та санкционирани кораба, 33 пренасят руски петрол или петролни продукти. Така общият брой на санкционираните кораби за транспорт на петрол става 43.
Нови лица и компании в санкциите
Новите ограничения включват 84 лица и компании, сред които седем китайски лица и фирми.
Санкциите засягат един индивид и две компании, улесняващи заобикалянето на ограниченията, и четири компании, доставящи компоненти за дронове и микроелектроника на руската армия. Дипломат от ЕС заяви:
„Тази стъпка изпраща важен сигнал към Китай. Ние приемаме това много сериозно.”
Главният санкционен представител на ЕС Дейвид О’Съливан и украински служители посочиха, че Китай е основният канал за продажба на чуждестранни технологии на Русия.
Допълнителни лица и фирми
Списъкът включва и старши мениджъри от руския енергиен сектор, двама севернокорейски служители и 20 компании от Индия, Иран, Сърбия и ОАЕ.
Сред санкционираните е и Нийлс Труст, контролиращ енергийната компания Paramount Energy and Commodities DMCC.
ЕС обвинява фирмата в търговия с руски петрол над ценовия лимит.
Говорител на Труст заяви, че решението ще бъде оспорено: „Това решение няма правно основание. Нито Труст, нито компаниите му са нарушили каквито и да било закони.“
Компанията Livna Shipping Ltd, също свързана със санкциите, отрича настояща връзка с Труст.
„Той няма дял в компанията от 2018 г. насам,“ каза собственикът Майкъл Чанг.
Финансови мерки
Санкциите включват финансови мерки за облекчаване на европейски депозитарни центрове, като белгийската Euroclear, при обработка на замразените руски активи.
Групата на седемте (G7) договори използването на над 300 милиарда долара от замразени руски средства за 50-милиарден заем в подкрепа на Украйна.
Следващи санкции
Европейската комисия подготвя 16-ти пакет санкции за януари. Той може да включва по-широки мерки, като ограничения върху руския втечнен природен газ и лимити за износа на дъщерни дружества на европейски компании в трети страни.
Русия се готви за война с НАТО, докато продължава офанзивата си в Украйна