Борислав Сарафов: Главният прокурор е в ролята на пощенска кутия

И.ф. главен прокурор обясни исканията за имунитети

0
16
Борислав Сарафов
Борислав Сарафов. Снимка: Прокуратура

И.ф. главен прокурор Борислав Сарафов направи коментар пред журналисти относно исканите имунитети на народни представители след церемонията по връчването на наградите „Полицай на годината“.

„Главният прокурор е малко в ролята на една своеобразна пощенска кутия. Аз изпълнявам това, което поискат от мен колегите от съответните прокуратури, съответно наблюдаващи прокурори“, заяви Сарафов.

Той поясни, че има срок, в който трябва да прецени обосноваността на предложенията, като максималният срок за това е един месец. Конкретно за предложението на Софийската районна прокуратура /СРП/ за имунитета на Лена Бориславова, той подчерта, че решението ще бъде взето скоро. Сарафов коментира и въпроса за исканията на имунитети на други народни представители:

„Ако не поискам имунитет, когато от мен е поискано подобно нещо и са налице основания, това означава, че се изпада в едно положение на лично укривателство, тоест аз преграждам пътя на наказателно преследване.“

Той подчерта, че политическата ситуация никога не предполага „удобен момент“ за искане на имунитет, но действията трябва да се ръководят от нуждите на самото разследване.

„Моментът трябва да е тогава, когато го изискват нуждите на самото разследване. Делата не могат да чакат да узрее удобен политически момент.“

Борислав Сарафов обясни, че искането на имунитет не означава присъда, а създава възможност за обективно разследване. Според него длъжността на главния прокурор често се преекспонира:

„Първо, аз не съм заел тази длъжност официално, и второ, главният прокурор не решава всички дела – това не е възможно. Аз не познавам всички разследвания и нямам такива функции.“

Сарафов увери, че няма избирателно правосъдие и че „едно искане на имунитет означава само едно – възможност за разследване. Виновността или невиновността се решава от съда.

Сарафов коментира ролята на прокуратурата в политическия живот:

„Прокуратурата стана основна политическа дъвка. Ако се върнем назад във времето, ще видим, че тя е крайъгълният камък, около който се върти политиката в държавата. Независимо кой е главен прокурор, политиката се върти около прокуратурата.“

Той подчерта, че прокуратурата остава институция, която се опитва да работи в полза на гражданите, въпреки натиска и публичното внимание.

Данъчен произвол? НАП ще може да нахлува в офиси и да изземва документи

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments