В социалните мрежи нарастват сигналите за измамни практики, свързани с продажбата на златни гривни и други накити. Потребители съобщават, че на пазара се предлагат артикули, които на пръв поглед изглеждат изцяло златни, но съдържат стоманена тел вътре. Въпреки това тези изделия се таксуват на цената на чисто злато. Една от потърпевшите разказва за своя горчив опит:
„Съпругът ми ми подари прекрасна гривна, но тъй като „пиронът“ накрая закачаше всичко и се опасявах, че мога да нараня внука си, реших да я сменя. Отидох в магазин в района на Област Перник и там ми съобщиха, че гривната, за която беше платено 940 лева, е пълна със стоманена тел. Реално, златото в нея беше само около 6 грама. В сертификата никъде не беше упоменато наличието на стоманена тел. Когато попитах, ми казаха, че магазините знаят, но така ги купуват.“
Жената допълва:
„Споделям това, за да не се почувствате излъгани и унижени като мен. Бъдете здрави и по-малко доверчиви!“
Друга потребителка също споделя сходен случай:
„Купих си гривна от друг магазин и историята се повтори. Гривната изглеждаше красива, но ми закачаше всичко и се огъваше прекалено лесно. При опит да я продам, разбрах, че стойността ѝ е значително по-ниска заради стоманената тел вътре. Собствениците на магазините знаят за това, но не го споменават на клиентите.“
Продаваните гривни и други златни накити съдържат стоманена тел, но външният слой е от злато. Търговците представят тези изделия като изцяло златни и ги таксуват на високи цени, съответстващи на чисто злато. Проблемът е, че сертификатите често не съдържат информация за вътрешния материал, а клиентите остават в неведение до момента, в който се опитат да оценят или препродадат накита.
Първата и най-важна стъпка е да пазарувате само от проверени и утвърдени магазини. Изисквайте детайлна информация за изделието и задължително прочетете сертификата внимателно. При съмнение потърсете златар, който може да провери автентичността на накита.
Освен това обръщайте внимание на следното:
– Гривните, които съдържат добавени материали като стоманена тел, често са по-леки и се огъват лесно.
– Ако маркировката или пробата ви изглежда съмнителна, направете тест при специалист.
– Инвестирайте само в изделия, които имат прозрачни и изчерпателни сертификати.
Сигналите за подвеждащи практики при продажба на златни изделия са все по-чести. Потребителите споделят своите истории не само, за да предупредят останалите, но и да насочат вниманието към нуждата от повече прозрачност на пазара. При покупка на скъпоценни накити винаги бъдете внимателни и се доверявайте само на проверени търговци.
Потърпевшите предупреждават да се внимава при такива покупки, за да не ставате жертва на измама.
Кой празнува имен ден на 18 декември? Ето какви са традициите и обичаите!