В Тадамон, бившата крепост на бунтовниците близо до Дамаск, децата вече знаят разликата между човешка и кучешка челюст. Свикнали са с разлагащите се останки, които покриват улиците на този разрушен район. Тук момчета небрежно подхвърлят черепи и кости – гротескно свидетелство за живота в тази пустош.
Превърнат в индустриално поле за убиване от лоялните на режима милиции, Тадамон е бил сцена на едно от най-жестоките кланета в Сирийската гражданска война. През 2013 г. районът е опустошен от клане, извършено от проасадовските сили, а през 2018 г. напълно попадна под контрола на правителството.
Масирани зверства
Тадамон е символ на ужаса от 13-годишния конфликт. Жителите и правозащитни групи разкриват историите на обсада, кланета и мъчения, извършвани от режима. Милицията, управлявала квартала до неотдавна, е тероризирала местните жители и поддържала ред чрез страх.
Местните деца разказват ужасяващи истории – как са откривали разлагащи се останки в развалините. Един 10-годишен жител споделя: „Навсякъде, където стоим, вероятно стоим върху мъртви тела.“
Наследство на Асад
Масовите гробове в Тадамон са едни от най-ярките примери за индустриализирано насилие. Те свидетелстват за години на брутални репресии, които започват още при управлението на Хафез Асад.
От началото на конфликта през 2011 г. са убити стотици хиляди хора. Извънсъдебни екзекуции, насилствени изчезвания и систематично насилие остават характеристика на режима.
Бъдещето на Тадамон
Свалянето на режима на Башар Асад изправя новото сирийско правителство пред огромно предизвикателство. Хаят Тахрир аш Шам обещава обединение, но разкъсаната социална тъкан на Сирия оставя след себе си жажда за отмъщение.
Тадамон е не само символ на режима, но и предупреждение за новите власти. Разкритията в района подчертават мащаба на ужаса и необходимостта от справедливост и помирение.
Ердоган иска генерал-губернаторът на Нова Зеландия лично да му се извини за клането в Крайстчърч