Анализът, приет консенсусно от Икономическия и социален съвет /ИСС/, в който има представители на работодателите, синдикатите и гражданските организации, дава добра основа за изпълнителната и законодателната власт, така че да предприеме мерки за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това коментира председателят на ИСС и бивш министър на труда и социалната политика Зорница Русинова за „БНР“. По думите й в документа има препоръки за изменения в действащия тристълбов пенсионен модел. Специалистите са констатирали, че най-голям принос да не с финансова автономност на задължителното пенсионно осигуряване не са нито демографските проблеми, нито лошите икономически условия, а конюнктурните политически решения, целящи краткосрочни електорални ползи.
Изследването е повече от 100 страници и обхваща периода 2000 – 2024 г. Русинова изтъкна, че все още имало голям брой пенсионери, които са под прага на бедността. Тя призова да не се бърка темата с бедност и стабилност, тъй като освен пенсионна, въпросната система е и осигурителна – тя осигурява гражданите за различни периоди през живота им – майчинство и безработица например.
Анализът на ИСС демонстрира до каква степен моделът на пенсионната система все още е адекватен. Експертите са на мнение, че може да бъде усъвършенствана. По думите й целите, които са били поставени при създаването на системата през 1999 година, са били постигнати, но във втория и третия стълб имало ощетени:
„Това касае усъвършенстване на модела и да се подобри усещането за по-високи пенсии в по-голяма част от хората. Важните принципи за съхранение на системата е да има финансова стабилност, пенсионната система да се издържа от осигуровките на хората, което не е така в момента.“
Препоръките, мерките и изводите от доклада не попадат във фокуса на Бюджет 2025 г., уточни Русинова и добави, че са били дадени предложения за дългосрочно усъвършенстване на пенсионната система как с допълнителни мерки да се стабилизира системата по отношение „принос – права“. Направени са препоръки и как да се доразвият вторият и третият стълб на пенсионно осигуряване.
Изготвянето на анализа е било възложено на ИСС от Народното събрания. Очакванията са законодателната и изпълнителната власт да се възползват от предложените мерки. Тя припомни тезата си, че увеличението само на минималната пенсия изкривява модела и нарушава правата.