Предстои Игнажден: Внимавайте кой ще влезе първи в дома ви!

Празникът се отбелязва на 20 декември

1
53
Игнажден
Игнажден. Снимка: Pixabay

Утре предстои да отбележим Игнажден, който е един от значимите празници в българския народен календар, свързан с множество традиции и обичаи, предавани през поколенията. На този ден православната църква почита Свети Игнатий Богоносец, ученик на апостол Йоан Богослов и втори архиепископ на Антиохия. Според преданията, той е наречен Богоносец, защото носел Бог в сърцето си. В народните вярвания Игнажден бележи началото на новата година и зимния празничен цикъл, включващ Коледа и Нова година. Смята се, че от този ден започват родилните мъки на Богородица, което придава на периода особена святост и значение.

Обичаят „Полазване“

Една от най-характерните традиции на Игнажден е обичаят „полазване“. Според него, първият човек, който влезе в дома на този ден, наричан „полазник“ или „сполезник“, предопределя късмета и благополучието на семейството през следващата година. Ако полазникът е добър и заможен, се вярва, че годината ще бъде успешна и плодородна. Поради това в миналото стопаните често канели предварително избран човек с положителни качества да бъде първият им гост на Игнажден.

Ритуали и поверия

  • Запалване на огнището: Още преди изгрев слънце огнището в дома трябва да е запалено, а гозбата да ври. Полазникът влиза с наръч съчки, разравя огъня и благославя дома с пожелания за здраве и плодородие.
  • Празнична трапеза: На Игнажден се приготвят постни ястия като боб, жито, ошав, орехи, варена царевица, зеле, лук и туршии. Опича се пита или кравайчета за всеки член на семейството. Трапезата се прекадява с тамян за здраве и благополучие.
  • Гадания и предсказания: В някои региони момите извършват гадания за женитба, като пускат пръстените си в „мълчана вода“ и наричат за бъдещия си съпруг. Също така, времето на Игнажден се счита за показателно за предстоящата година – ако е ясно, се очаква суша през април, а ако вали, годината ще бъде плодородна.

Забрани и препоръки

На Игнажден не се дава нищо назаем, за да останат изобилието и плодородието в дома. Жените не трябва да работят, особено тези, на които им предстои раждане, за да раждат по-леко. Не се пере, за да не налети болест, и не се шие или плете, за да не се заплитат червата на кокошките и да снасят.

Именици на Игнажден

На този ден празнуват всички с имена като Игнат, Игната, Игнатий, Иго, Игната, Игнасия, Пламен, Пламена, Огнян, Огняна, Искра и Искрен.

Игнажден е празник, богат на традиции и обичаи, които отразяват вярата и надеждите на българския народ за здраве, плодородие и благополучие през настъпващата година.

На 19 декември имен ден празнуват интересни имена!

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] […]