Заместник-кметът по бюджет и финанси на Бургас Станимир Апостолов представи аргументите за актуализацията на местните данъци и такси, разглеждани на днешната сесия на Общинския съвет. Според него разликата между данъчните оценки и пазарните цени на имотите е значителна – 125%.
„Необходима е промяна, която ще позволи изграждането на нова инфраструктура и облагородяването на града. Данъчните оценки не са актуализирани от 2009 година, докато цените на недвижимите имоти са нараснали значително“, посочи Апостолов. Зам.-кметът обясни, че България е най-слабо децентрализираната държава в ЕС – едва 10% от данъчните постъпления остават в общините.
„Само данъците върху собствеността, патентният данък и туристическият данък се администрират от общините. Тези постъпления са ключови за функционирането на града“, подчерта той. Апостолов представи конкретни примери за ефекта от актуализацията:
– Комплексите „Изгрев“, „Зорница“, „Славейков“: Данък за 65 кв. м панел – от 43,27 лв. на 54 лв.
– К-с „Меден рудник“: Данък за масов апартамент – от 38,09 лв. на 47 лв.
– К-с „Лазур“, ЦГЧ, „Братя Миладинови“: Данък за 100 кв. м тухла – от 77,24 лв. на 96 лв.
– Кварталите „Крайморие“ и „Сарафово“: Данък за 100 кв. м – от 42 лв. на 53 лв.
– Кварталите „Горно“ и „Долно Езерово“, „Лозово“: Данък – от 24 лв. на 35 лв.
Апостолов акцентира, че тежестта върху гражданите е намаляла спрямо ръста на минималната работна заплата.
„През 2015 година данък недвижим имот беше 0,86% от годишния размер на минималната работна заплата. През 2025 година, с увеличения данък, съотношението ще бъде едва 0,42%,“ подчерта той.
„Когато обсъждаме данъците, нека се основаваме на реални данни, а не на популистки изказвания. Актуализацията е наложителна за развитието на града“, заключи Станимир Апостолов.
Обсъжданията продължават с темата за актуализация на такса смет.
Пренареждане в Общинския съвет на Бургас! Две групи се обединиха