Традиции, които задължително трябва да спазим на Бъдни вечер

Коледари посещават къщите и коледуват в нощта на Бъдни вечер срещу Коледа

0
3686
Коледари
Коледари. Снимка: Фейсбук

Коледари посещават къщите и коледуват в нощта на Бъдни вечер срещу Коледа. Коледуването се прави единствено от полунощ до изгрев, когато народът е смятал, че се повявяват караконджулите, вампирите и таласъмите. Хората са вярвали, че с песните си коледарите имали силата да прогонват злите сили.

Какви са задължителните ритуали за Бъдни вечер?

Подреждане на празничната маса

На трапезата се слагат храни, които символизират всичко, което ни предстои и искаме да ни се случи. Такива например са пчелният мед, за да е сладък животът, лук за много имоти, чесън, пазещ от зли сили, живо, за да не сме гладни, ядки и семки – символ на плодородието. Навремето по орехите се гадаело – ако ядката е хубава, болестите щели да бъдат далеч, а ако е лоша – предстоят неприятности, предава „Аз, жената“.

Ритуал с питка

В различни краища на България в питката се слагат различни неща – монета, дрянови клонки, семки, които символизират здравето и плодородието. Формата й задължително трябва да е кръгла, защото е символ на безконечността и цикличността в живота. Украсява се с форми от тесто, изобразяващи кръст, узрели класове, орач, животни, плодове. Традицията повелява питката да се замеси рано сутринта с най-хубавото и бяло брашно. От него се правят и краваите.

Вечерта главата на семейството я разчупва и раздава първото парче на Богородица или Христос, след което на всеки член от семейството. Парчето с парата носи късмет. Раздаването става от дясно наляво – посоката на живота в разбиранията на българина.

Запалването на огън

Традицията повелява да се нареди трапезата за Бъдни вечер, а след това стопанинът запалва специален пън в огнището, който се нарича бъдник. Преди да го постави в огнището изрича специални думи, които ще донесат благодат на къщата. После слага тънкия край на дръвчето в огъня, където остава да тлее през нощта. За да има здраве и късмет в къщата, огънят в огнището не трябва да загасва. Началото на обичая води от стари славянски вярвания по земите ни. Според тях в деня, когато се очаквало да се роди дете, мъжът запалвал осветено дърво, за да прогони духовете на покойници, зли орисници и вещери. След покръстването народът ни запазил този обичай. В момента елхата изпълнява символиката на бъдника.

За ощетените от BETL – Прокуратурата с важна информация!

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments