В село Столник, Община Елин Пелин, група млади хора възраждат българската коледарска традиция. На Коледа те обикалят домовете, пеейки песни и правейки наричания за здраве, плодородие и берекет. Групата се състои от единадесет млади момчета, сред които студенти и един ученик на 17 години. Станислав Стоилов, Кирил Димитров, Мартин Милев и техният ръководител Илия Петков разказаха в интервю за БНР, че коледуването започва още от рано сутринта на 25 декември.
Коледарите от село Столник носят специално ушити носии, пояси и яморлуци, изработени от читалище „Иван Вазов“ в селото. Те са оборудвани и с традиционни геги, на които жителите закачат краваи като дарове. Песните и наричанията, които коледарите изпълняват, са насочени към прогонване на злото и привличане на здраве и плодородие.
„Силата на червения цвят в шевиците и поясите символизира защитата срещу негативните енергии,“ споделят те пред „БНР“. Коледарите подчертават, че не всички хора са запознати с тази древна традиция. Те вярват, че опазването и разпространението на коледуването е важно за съхраняването на българската културна идентичност.
„Наша мисия е да разнасяме благата вест за Рождеството Христово и да напомним за значимостта на тази красива традиция,“ казват младите коледари. Посланията на коледарите завършват с магичното „Да бъде!“, което символизира изпълнението на наричанията.
Коледарската група от село Столник е вдъхновяващ пример за съхраняване на българските традиции. Чрез техните песни и наричания те не само разнасят празничния дух, но и допринасят за предаването на културното наследство на следващите поколения.