Молдова се страхува от недостиг на енергия: Русия спира доставките на газ

На 1 януари руският държавен енергиен гигант „Газпром“ планира да спре доставките на природен газ за страната-кандидатка за членство в ЕС

0
61
Природен газ
Природен газ. Снимка: Pixabay

В мразовитата сутрин в молдовската столица Кишинев 39-годишният пощенски служител Петру Мурзин се подготвя за дълга и тежка зима, тъй като се опасява, че предстоящият недостиг на електроенергия може да остави много молдовци без отопление и осветление, предаде „Associated Press“. Опасенията на мъжа са основателни.

На 1 януари руският държавен енергиен гигант „Газпром“ планира да спре доставките на природен газ за страната-кандидатка за членство в Европейския съюз (ЕС) заради предполагаем дълг на стойност 709 млн. долара за минали доставки – сума, която се оспорва разпалено от прозападното правителство на Молдова, което обвинява Москва, че използва енергията като политически инструмент за дестабилизиране на страната.

„Чувствам, че навлязохме в криза, която е доста трудна за разрешаване. Това силно ме притеснява. Увеличаването на цените е едно, но когато изобщо няма природен газ, това е нещо съвсем различно“, сподели Мурзин пред медията.

Спирането на доставките ще преустанови подаването на газ към електроцентралата „Кучурган“, най-голямата в страната, която се намира в сепаратисткия проруски регион Приднестровие. Газовата централа произвежда електроенергия, която захранва значителна част от територията на Молдова.

„Няма да има отопление, няма да има светлина. Навлизаме в много трудна година,“, не крие тревогата си Мурзин.

На 13 декември парламентът на Молдова гласува в подкрепа на въвеждането на извънредно положение в енергийния сектор, тъй като надвисналата криза заплашва да остави бившата съветска република без достатъчно електроенергия тази зима, предизвиквайки опасения, че това може да предизвика хуманитарна криза в Приднестровието, където негативното въздействие вероятно ще се усети веднага. Приднестровието, което се отцепи след кратка война през 1992 г. и не е признато от повечето държави, също обяви свое извънредно положение по-рано този месец, опасявайки се, че регионът няма да получава доставки на газ.

По-голямата част от населението, наброяващо 470 000 души, говори руски като първи език, а около 200 000 от жителите са руски граждани. Много анализатори прогнозираха, че очертаващият се недостиг на енергия може да принуди местните жители да пътуват често до Молдова, за да си набавят основни удобства за домакинството и да преживеят зимата – сезон, през който температурите в цялата страна редовно падат под нулата градуса по Целзий.

Вчера молдовският президент Мая Санду разкритикува остро Русия заради решението, касаещо доставките на електроенергия, и изтъкна, че страната разполага с резервен план и ще бъдат предприети мерки за осигуряване на непрекъснато електроснабдяване. Тя допълни, че ще бъдат изготвени планове за предоставяне на хуманитарна помощ на жителите на Приднестровието.

„Кремъл отново използва енергиен шантаж в опит да дестабилизира ситуацията, да повлияе на парламентарните избори през 2025 г. и да подкопае европейския ни път. Важно е да останем единни, да проявим солидарност и да вярваме в Молдова и нейния народ. И да използваме енергията рационално,“, заяви лидерката.

Молдова неведнъж е заявявала, че Русия води мащабна „хибридна война“ срещу нея, като се намесва в изборите, финансира антиправителствени протести и провежда мащабни кампании за дезинформация, опитвайки се да свали правителството и да провали стремежа на страната към сближаване с ЕС.

Електроцентралата „Кучурган“ беше приватизирана през 2004 г. от представители на Приднестровието и по-късно е продадена на руска държавна компания. До ден днешен Кишинев не признава официално приватизацията. Вчера молдовският премиер Дорин Речан поиска от министъра на правосъдието да преразгледа законодателството за национализация, за да може евентуално да възстанови „стратегически активи, които са били насилствено завзети“.

Позовавайки се на констатациите на британски и норвежки одиторски фирми, Молдова твърди, че дългът ѝ възлиза на близо 8,6 млн. долара, което е малка част от сумата, претендирана от руския енергиен гигант. В изявление, отправено в събота, „Газпром“ заяви, че си запазва правото да предприеме по-нататъшни действия, включително да прекрати договора си с „Moldovagaz“, основния газов оператор на Молдова, в който руската компания притежава мажоритарен дял.

Божидар Божанов: Машината на Пеевски работи през пукнатини в законите, процесите и хората

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments