Историята на един лекар, който спасява хора не само в болницата, но и в планината!

0
37
Д-р Николай Иванов
Д-р Николай Иванов. Снимка: Facebook

Десетки са пациентите, които ежегодно постъпват в Ортопедията на Военномедицинска академия /ВМА/ след инциденти в планината. С голяма част от тях в операционната се е „сблъсквал” и д-р Николай Иванов. Но един случай отваря нова страница в живота му. И няколко години по-късно младият травматолог освен спасител в болницата, става и спасител в планината.

„Не мога да кажа, че това е била детската ми мечта. Но обичам планината и още от малък гледах с огромен респект към планинските спасители. Защо реших и аз да стана? Преди време ми се обади проф. Никола Владов, който също като мен е запален скиор, че един от неговите приятели от Спасителната служба в Банско е със счупен глезен. Оперирах го и от дума на дума, докато беше при нас в болницата, ми предложи да стана доброволец към тях“, разказва д-р Иванов.

Д-р Николай Иванов
Д-р Николай Иванов. Снимка: Facebook

Каза ми: Изкарваш едни курсове набързо и си готов, спомня си травматологът. Записах се, но не се оказаха точно „едни бързи курсове”, а изискваха 2 години усилена подготовка, защото първо ставаш кандидат-стажант. След това полагаш изпит, явяваш се на курс за стажант. И така две години.

Най-важното е да бъдеш мотивиран и да обичаш планината, казва д-р Николай Иванов.

Планинско спасяване
Планинско спасяване. Снимка: Facebook

Макар и „новобранец” в Спасителната служба, той вече е участвал в доста и различни ситуации и акции по издирване, спасяване, за съжаление и на починали хора. Паралелно помага и в обучението по медицина на планинските спасители за оказване на долекарска помощ.

По думите му, най-честите причини за инциденти в планината са подценяването на условията, надценяването на собствените възможности, липсата на планинарска култура и неподходяща екипировка.

В контекста на сегашния сезон, условията в планините са динамични, а светлата част на денонощието е кратка. На много места все още снежната покривка е незначителна, има заледявания и навевки, което е предпоставка за инциденти, дори и за опитни планинари с добра екипировка, изтъква травматологът.

Д-р Николай Иванов
Д-р Николай Иванов. Снимка: Facebook

В заключение той изброява няколко съвета за безопасни преходи в планината. Подчертава, че в случай на инцидент, туристите трябва незабавно да се обадят на телефон 112, който от няколко години има автоматична система за локализация и веднага стига до координатите им. важно е обаче, след като се свържат със спасителите, да слушат техните указания и да стоят там, където са локализирани, без да се движат.

И още съвети:
 – Проучете внимателно маршрута преди да тръгнете
 – Съобразете екипировката, опита си и възможностите си спрямо маршрута, като при възможност носете ярки връхни дрехи (червени, оранжеви, жълти)
 – Проверете метеорологичната прогноза преди да тръгнете
 – Ходенето сам в планината води до сериозни рискове – препоръчват се преходите в група
 – Преди да тръгнете информирайте някого за избрания маршрут
 – Преди да тръгнете подсигурете добре зареден телефон, при възможност носете резервно външно зарядно устройство – пестете батерията на телефона си
 – Независимо от условията носете свирка, челник, резервни батерии
 – Носете вода – обезводняването е сериозен проблем
 – Вземете сладки храни, които бързо възстановяват енергията
 – Качете на телефона си мобилното приложение на ПСС – ако имате сериозен проблем, подайте сигнал за помощ на тел. 112 и изпратете SMS с вашите координати чрез мобилното приложение на ПСС
 – Научете основни похвати за оказване на първа помощ
 – Направете си планинска застраховка, като на страницата на ПСС можете да я направите своевременно онлайн при посочените застрахователни компании

Божидар Божанов: Машината на Пеевски работи през пукнатини в законите, процесите и хората

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments