Подложеният на импийчмънт президент на Южна Корея не се подчини да напусне

Това е поредната конфронтация в политическата криза, която парализира южнокорейската политика

0
35
Президент на Южна Корея Юн Сук Йол
Президентът на Южна Корея Юн Сук Йол. Снимка: Фейсбук

Южнокорейските следователи напуснаха официалната резиденция на импийчмънта на президента Юн Сук Йол след близо шестчасово противодействие в петък, по време на което той не се подчини на опита им да го задържат, предава „Асошиейтед прес“. Това е поредната конфронтация в политическата криза, която парализира южнокорейската политика и доведе до импийчмънт на двама държавни глави в рамките на по-малко от месец.

Антикорупционната агенция на страната съобщи, че е изтеглила своите следователи, след като президентската служба за сигурност им е попречила да влязат в резиденцията на Юн в продължение на часове поради опасения за тяхната безопасност.

Агенцията съобщи, че превъзхождащите я по численост следователи са имали няколко сблъсъка с президентските сили за сигурност и изрази „сериозно съжаление за отношението на заподозрения, който не се е съобразил със съдебния процес“.

Пред резиденцията голяма група протестиращи в подкрепа на Юн в продължение на часове смело се бореше с ниските температури, развявайки южнокорейски и американски знамена, докато скандираше лозунги, обещаващи да го защитят.

Националната полицейска агенция заяви, че планира да разследва началника и заместник-началниците на президентската служба за сигурност по подозрение във възпрепятстване на изпълнението на служебните задължения и ги призова на разпит в събота.

Юн, бивш прокурор, от седмици се съпротивлява на опитите на разследващите да го разпитат. Известно е, че за последен път той е напуснал резиденцията на 12 декември, когато отиде в близката президентска канцелария, за да направи телевизионно изявление пред нацията, в което направи предизвикателно изявление, че ще се бори с усилията за отстраняването му.

Разследващите от антикорупционната агенция на страната обмислят обвинения в бунт, след като на 3 декември Юн, очевидно разочарован, че политиката му е блокирана от доминирания от опозицията парламент, обяви военно положение и изпрати войници да обкръжат Националното събрание.

Парламентът отмени декларацията в рамките на няколко часа с единодушно гласуване и отстрани Юн от длъжност на 14 декември, обвинявайки го в бунт, докато южнокорейските антикорупционни органи и прокуратурата започнаха отделни разследвания на събитията.

Във вторник съдът в Сеул издаде заповед за задържане на Юн и отделна заповед за претърсване на жилището му, но прилагането им е сложно, докато той остава в официалната си резиденция.

Адвокатите на Юн, които подадоха възражение срещу заповедта в четвъртък, твърдят, че тя не може да бъде изпълнена в резиденцията му поради закон, който защитава местата, потенциално свързани с военни тайни, от претърсване без съгласието на отговорното лице. Службата заяви, че ще обсъди по-нататъшните си действия, но не каза веднага дали ще направи нов опит да задържи Юн. Заповедта за задържането му е валидна за една седмица.

Адвокатите на Юн също така твърдят, че Службата за разследване на корупцията на високопоставени служители, която води съвместно разследване с полицията и военните следователи, няма правомощия да разследва обвинения в бунт. Те заявиха, че полицейските служители нямат законови правомощия да съдействат за задържането на Юн и той може да бъде арестуван или от „президентската служба за сигурност, или от всеки гражданин“. Те не дадоха повече подробности по това твърдение. Ако следователите успеят да задържат Юн, те вероятно ще поискат от съда разрешение да извършат официален арест. В противен случай той ще бъде освободен след 48 часа.

По време на предварителния брифинг за репортерите служител от антикорупционната агенция заяви, че нейните следователи са успели да се приближат на 200 метра от резиденцията на Юн, но са били спрени от барикада, състояща се от около 10 автомобила и около 200 членове на президентските сили за сигурност и войници. Служителят, който говори при условие за анонимност според правилата на отдела, заяви, че на трима от прокурорите в крайна сметка е било позволено да се приближат до сградата, но те не са могли да потвърдят дали Юн е вътре.

Въпреки че Законът за сигурността на президента задължава защитата на Юн, той не упълномощава службата за сигурност на президента да блокира разпоредените от съда задържания, което би било равносилно на нарушаване на съдебната власт, заяви Пак Сонг-бе, адвокат, специализиран в областта на наказателното право. Макар че президентът в повечето случаи има имунитет срещу съдебно преследване, докато изпълнява длъжността си, защитата не се разпростира върху обвинения в бунт или държавна измяна.

„Съществува голяма вероятност актът на блокиране на изпълнението на заповедта за задържане да представлява възпрепятстване на изпълнението на служебните задължения“, подчерта той.

Законът, който изисква съгласието на отговорното лице за претърсване на места с потенциални военни тайни, може да продължи да възпрепятства задържането на Юн. Съдилищата често изискват от служителите на правоприлагащите органи да получават заповеди за претърсване заедно със заповеди за задържане, в случай че им се наложи да претърсят мястото, за да открият заподозрения, което е направила и антикорупционната агенция при преследването на Юн.

Малко вероятно е одобрението да дойде от изпълняващия длъжността лидер на страната, вицепремиера Чой Санг-мок, тъй като би било трудно да го видим като човек, отговарящ за резиденцията на Юн, изтъква Пак.

Пак Чан-дай, етажен лидер на либералната опозиционна Демократическа партия, нарече оттеглянето на антикорупционната агенция достойно за съжаление и призова агенцията да направи още един опит да задържи Юн в петък.

Квон Йонг-се, който оглавява комитета за извънредно ръководство на консервативната партия „Народна сила“ на Юн, нарече опита на агенцията да задържи Юн „крайно несправедлив и изключително некоректен“, като заяви, че няма опасност Юн да се опита да избяга или да унищожи доказателства.

Хиляди полицаи се събраха в петък в резиденцията на Юн, образувайки периметър около нарастващата група от протестиращи в подкрепа на Юн, които в продължение на часове се бореха с ниските температури, развявайки южнокорейски и американски знамена и скандирайки лозунги, с които се заканваха да го защитят. Нямаше незабавни съобщения за сериозни сблъсъци пред резиденцията.

Министърът на отбраната на Юн, началникът на полицията и няколко висши военни командири вече са арестувани заради ролята им в периода на военното положение.

Президентските пълномощия на Юн са временно преустановени, след като на 14 декември Националното събрание гласува импийчмънт. Съдбата на Юн сега зависи от Конституционния съд, който започна обсъждане на въпроса дали да потвърди импийчмънта и официално да отстрани Юн от длъжност или да го възстанови на поста. Поне шестима съдии от деветчленния състав на Конституционния съд трябва да гласуват „за“, за да бъде отстранен от длъжност.

Миналата седмица Националното събрание гласува за импийчмънт на министър-председателя Хан Дък Су, който стана изпълняващ длъжността президент след прекратяването на правомощията на Юн, заради нежеланието му да попълни три свободни места в Конституционния съд преди разглеждането на делото на Юн от съда.

Изправен пред нарастващ натиск, новият действащ президент Чой назначи във вторник двама нови съдии, което може да увеличи шансовете на съда да потвърди импийчмънта на Юн.

Германия се готви за предсрочни избори на 23 февруари

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments