Изплащане на болнични – кой плаща, как и кога?

Какво да направите, ако се разболеете?

0
106
Болничен
Болничен. Снимка: Freepik.com

Когато се разболеете, първата ви стъпка е да се свържете с личния си лекар. Важно е да го информирате за състоянието си възможно най-скоро. Ако се налага да посетите кабинета му и смятате, че сте заразни, задължително носете маска, за да предпазите хората около вас.

Не забравяйте да вземете личната си амбулаторна карта, където лекарят ще попълни информацията за болничния лист. За попълването на документа ще ви бъдат нужни името на фирмата, в която работите, адресът ѝ и точната длъжност, на която сте назначени. След като получите болничния лист, трябва да го представите пред работодателя си, за да започне процедурата по изплащане.

Първите два дни от болничния се изплащат от работодателя, като получавате 70% от брутното си възнаграждение за тези дни. Това е промяна, която влезе в сила от началото на 2024 година, когато броят на платените от работодателя дни беше намален от три на два.

След изтичането на тези два дни, изплащането се поема от Националния осигурителен институт /НОИ/. Обезщетението от НОИ се изчислява на база трудовото ви възнаграждение – 80% от среднодневното брутно възнаграждение за общо заболяване и 90% за трудова злополука или професионална болест.

НОИ изплаща обезщетение само за работните дни от годината. Това означава, че събота, неделя и официалните празници не са включени, освен ако не работите по индивидуален трудов график със смени.

Ако имате болничен за 8 дни, първите два от тях ще бъдат платени от работодателя. Ако следващите два дни попаднат през уикенда, няма да получите обезщетение за тях. Останалите работни дни ще бъдат изплатени от НОИ. Това може да доведе до значително намаление на сумата, която получавате за този период.

Работодателят е задължен да предаде болничния лист в НОИ до 10-то число на месеца, следващ месеца на подаване на документа от служителя. След като документите бъдат обработени, НОИ изплаща обезщетението в срок до 10 работни дни. Например, ако сте боледували в началото на октомври, вашият работодател може да предаде документа в началото на ноември. В такъв случай е възможно парите ви да бъдат изплатени в началото на декември.

От началото на 2025 година работодателите изплащат само първите два дни от болничния, вместо три, както беше досега. Тази промяна води до по-малко финансови загуби за служителите в сравнение с предходната практика.

Изплащането на болничния е процес, който изисква стриктно спазване на сроковете и правилата. Знанието за вашите права и задължения може да ви помогне да избегнете забавяния или проблеми с плащанията. Ако имате въпроси, консултирайте се с личния си лекар, работодателя или с Националния осигурителен институт.

Нарушения в обществени поръчки? КЗК разследва жалби срещу МВР, Търговище и Бургас

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments