Времева рамка на скандала с пакистанските бандите: Какво се е случило, какви разследвания е имало и как е участвал Стармър

Илън Мъск обвини сър Киър, че е „съучастник“ в провала на властите да защитят жертвите и да преследват насилниците

0
41
Кийр Стармър
Кийр Стармър. Снимка: Facebook

Скандалът с пакистански бандите отново се върна на първите страници на вестниците, след като Илон Мъск нападна сър Киър Стармър и министър Джес Филипс за това, че са провалили децата, пише „Sky News“.

Технологичният милиардер обвини сър Киър, че е „съучастник“ в провала на властите да защитят жертвите и да преследват насилниците, докато премиерът е бил директор на прокуратурата в периода 2008-2013 г. Сър Киър отвърна на Мъск, като заяви, че досието му показва как се е справил с проблема.

Скандалът започна, след като миналата седмица стана ясно, че министърът по въпросите на закрилата Джес Филипс е отхвърлила призивите на Съвета на Олдъм за правителствено разследване на историческите банди за сексуални нападения в града, като Филипс изтъкна, че вместо това Съветът трябва да води разследване. Оттогава тя отвърна на удара след последвалите нападки на Мъск срещу нея.

„Sky News“ разглежда хронологията на скандала с пакистански бандите, разследванията и ролята на сър Киър Стармър.

Как се разгърна скандалът с пакистански бандите и какви съдебни преследвания бяха осъществени?

2001 г.: Имената на таксиметровите шофьори, за които се твърди, че са вземали момичета от домове за възрастни хора в Ротерхам, за да ги малтретират, са предадени на полицията и Съвета през 2001 г. Първите осъдителни присъди са едва през 2010 г., а последните – през 2024 г. – общо 61.

2004 г.: Документален филм на Channel 4 за твърденията, че млади бели момичета в Брадфорд са били подготвяни за секс от азиатски насилници, е отложен, тъй като полицейските сили предупреждават, че може да разпали расово напрежение. В крайна сметка филмът е показан три месеца по-късно.

2010 г.: 11 мъже, предимно от азиатски произход, са осъдени за престъпления, свързани със сексуална експлоатация на деца в Дербишър.

2011 г.: Журналистът от „Таймс“ Андрю Норфолк започва да получава сигнали за сексуална експлоатация на деца от мъже предимно от азиатски произход в Ротерхам. Настойчивостта му да продължи да разказва за случилото се, въпреки че е наричан расист и се опасява, че крайната десница ще се възползва от него, в крайна сметка води до национално разследване.

2011 г.: Момиче, малтретирано от банда за набиране на жени в Хъдърсфийлд, пише писмо до съдия, в което разказва за преживяното насилие. Едва през 2013 г. друга жертва се обръща към полицията с официални твърдения, след което през следващите три години са разпитани десетки момичета и мъже. Жертвите и техните семейства казват, че многократно са казвали на полицията и властите, но никакви мерки не са били предприети.

2011 г.: Полицията и общината в Оксфорд започват операция „Bullfinch“, за да разследват мрежа за сексуално насилие над деца в града. Първите присъди са произнесени през май 2013 г., а след това през 2015 г., 2016 г., 2019 г. и 2020 г.

Май 2012 г: Първите присъди за пакистански банди срещу мъже от Рочдейл и Олдъм: девет от тях са признати за виновни, че са участвали в мрежа за сексуална експлоатация на деца, управлявана от 2008 г. от две заведения за хранене в Голям Манчестър. Още петима от района на Рочдейл са осъдени на затвор през следващата година.

Май 2013 г: Седем мъже са осъдени на лишаване от свобода след приключване на съдебните процеси за сексуално насилие над деца, свързани с престъпления в района на Телфорд.

2014 г: 13 мъже са осъдени за сексуална експлоатация на деца в Бристол след приключването на операция „Брук“.

2017 г: Общо 29 мъже от банда за набиране на деца в Хъдърсфийлд са обвинени, но ограничението за докладване не позволява на медиите да отразяват случая, за да не се накърнят други дела. Забраната е критикувана от крайно десни групи, а Томи Робинсън – известен също като Стивън Яксли-Ленън – е осъден на 13 месеца затвор (по-късно намалени на 9 месеца), след като признава неуважение за това, че е снимал извън съда по време на процеса.

2018 г: Двадесет мъже, предимно от пакистански произход, но водачът е бил сикх, които са били част от групата за сексуално насилие над деца в Хъдърсфийлд, са осъдени за 120 изнасилвания и злоупотреби с 15 момичета и са осъдени на общо 221 години.

Поради големия им брой се наложи да бъдат проведени три отделни съдебни процеса. Оттогава насам са осъдени още мъже, като до август 2021 г. общият брой на осъдените е 41.

2023 г: Правителството на Риши Сунак създава работна група за престъпни групи, в която влизат квалифицирани служители от всички 43 полицейски служби в Англия и Уелс, както и анализатори на данни. През май 2024 г. са арестувани 550 заподозрени и са идентифицирани 4 000 жертви.

2023 г: Още девет мъже са обвинени в сексуални престъпления в Ротерхам в рамките на операция „Стоувуд“. Повечето от престъпленията са извършени между 2003 и 2008 г.

2024 г: В рамките на операция Stovewood още 11 мъже от Ротерхам са осъдени за злоупотреба с уязвими момичета.

Какви запитвания са били отправени?

Регистрирани са 10 разследвания и доклади за бандите за набиране на деца.

2013 г: Комисията по вътрешните работи публикува доклад за случаите в Рочдейл, в който се посочва, че провалът в защитата на децата се дължи на полицията, социалните работници и прокурорите от Кралската прокуратура (КП).

2014 г: Разследване на бандите за набиране на женихи в Ротерхам, водено от професор Алексис Джей и поръчано от съвета през 2013 г., установява, че 1400 деца са били сексуално малтретирани между 1997 и 2013 г. от мъже, предимно от британско-пакистански произход.

Тогавашният министър на вътрешните работи Тереза Мей възлага провеждането на независимо разследване на сексуалното насилие над деца в Англия и Уелс след скандала с Джими Савил. Професор Джей става председател, след като трима други подават оставка.

2015 г: Доклад на полицията на Уест Мидландс от 2010 г. е публикуван след искане за свобода на информацията от Birmingham Mail.

От него става ясно, че полицията е знаела пет години по-рано, че азиатски банди за набиране на жени са се насочвали към деца пред училищата в Бирмингам, но се е притеснявала от напрежението в обществото, ако това бъде оповестено.

2015 г: В доклад за работата на Съвета на Ротерхам по отношение на сексуалното насилие над деца, поръчан от правителството и ръководен от баронеса Кейси, се констатира, че Съветът е имал култура на тормоз и сексизъм, която е прикривала информация и е заглушавала подателите на сигнали.

Започва ново полицейско разследване на сексуалното насилие над деца в Ротерхам, като през 2016 г. и 2017 г. 19 мъже и две жени са осъдени за сексуални престъпления, датиращи от края на 80-те години на миналия век.

2015 г: Партньорството за закрила на децата в Оксфордшир извършва преглед на сериозни случаи, при който се установява, че 373 деца (включително 50 момчета) е възможно да са били набелязани и сексуално експлоатирани в града. В него полицията на Темза Вали е обвинена, че не е повярвала на децата, когато те са се оплакали.

2019 г.: Кметът на Голям Манчестър Анди Бърнам възлага независим преглед на сексуалната експлоатация на деца в шишай баровете в Олдъм в периода 2011-2014 г., след като съветът на Олдъм го изисква.

2020 г: Министерството на вътрешните работи отказва да публикува изследване на бандите за набиране на деца, тъй като според него то не е в обществен интерес. След обществен натиск то публикува доклада, в който не се откриват достоверни доказателства, че някоя етническа група е свръхпредставена в сексуалната експлоатация на деца. Критиците го определят като „бяло петно“.

2022 г: След осем години е публикуван докладът на професор Джей „Независимо разследване на сексуалното насилие над деца“. В него се установява, че полицията и общините са омаловажили мащаба на проблема, а децата често са били обвинявани за насилието над тях.

То отправя препоръки, сред които задължително докладване на случаи на сексуално насилие над деца от хората, работещи с деца, създаване на национална схема за финансова компенсация на жертвите, „подведени от институциите“, и създаване на орган за закрила на детето.

2022 г.: Съветниците от Олдъм призоваха за правителствено разследване на пакистански бандите в града, но консервативното правителство го отхвърли и заяви, че местната власт трябва да възложи преглед.

2022 г.: Публикувано е разследването на Грейтър Манчестър относно бандите за сватовство в Олдъм. В него се установява, че полицията и съветът не са успели да защитят уязвимите деца и са прикрили пропуските си.

2022 г.: Публикувано е независимото разследване на Телфорд, което установява, че повече от 1000 деца в града са били сексуално експлоатирани и е било позволено злоупотребите да продължат с години, като децата често са били обвинявани.

Разследването установява, че проблемите не са били разследвани поради нервност по отношение на расото, като учителите и младежките работници са били обезкуражавани да съобщават за сексуална експлоатация на деца.

2024 г: Съветниците от Олдъм отново призовават за правителствено разследване, но министърът по въпросите на сигурността Джес Филипс заявява, че съветът трябва да го проведе.

Какво е участието на сър Киър Стармър?

2008-2013: В продължение на пет години сър Киър Стармър е директор на прокуратурата (DPP), ръководител на Кралската прокуратура (CPS), която води наказателни дела в Англия и Уелс.

2009 г: През 2008 г. и 2009 г. КПС беше критикувана, че не е повдигнала обвинения срещу заподозрени за участие в банда за сексуално общуване в Рочдейл. Тя заяви, че главната жертва е „ненадеждна“ и прекрати делото.

2010-2011: През тази финансова година броят на делата за сексуално насилие над деца достигна 4 794 – най-високият брой по времето на сър Киър като главен прокурор. През 2016/17 г. са заведени близо 7200 дела.

2011 г: Решението за отказ от наказателно преследване в Рочдейл е отменено от Назир Афзал, главен прокурор за Северозападна Англия, назначен от сър Киър.

2013 г: В доклад на Комисията по вътрешни работи се казва, че за разлика от други агенции, КПС „с готовност е признала, че жертвите са били подведени от нея и се е опитала да открие причината за този системен провал и да подобри начина, по който се работи, за да се избегне повторение на подобни събития“.

В доклада се казва още: „През целия си мандат като главен прокурор г-н Стармър се стреми да подобри третирането на жертвите на сексуално насилие в системата на наказателното правосъдие.“

Маги Оливър, бивш детектив от Манчестър и информатор, заяви пред Би Би Си, че КПС „носи голяма отговорност за провалите по този въпрос“, включително за повдигането на неадекватни обвинения и обвиняването на жертвите.

2013 г: Сър Киър преразгледа насоките за сексуална експлоатация на деца, за да улесни бъдещите съдебни преследвания. Преди това жертвите можеше да не бъдат считани за достоверни, ако не са се оплакали веднага, ако са употребявали наркотици или алкохол или са се обличали и държали по определен начин.

2013 г: Сър Киър създава Група за преглед на сексуалната експлоатация на деца, която да преразглежда решенията на CPS да не повдига обвинения или да прекратява производствата след 5 юни 2013 г.

Думите на Илон Мъск

Милиардерът, който публикува в сайта X, който е негова собственост, по много пъти всеки ден, също така е дал редица интервюта и в миналото е коментирал случаите на пакистански банди и сексуална експлоатация на деца. Той е показвал подкрепа както за Реформаторския блок, така и за Томи Робинсън, а в края на декември и началото на януари започна редовно да публикува публикации за скандала с пакистански бандите, в отговор на други.

31 декември: В отговор на публикация в X, в която се споменава за пакистански бандите и се твърди, че „от политическа коректност правителството направи всичко възможно, за да прикрие престъпленията“, Мъск отговаря:

„Отговорните правителствени служители, включително тези в съдебната система, трябва да се уволнят от срам заради това.“

В отговор на публикация, в която се твърдеше, че „родителите, които се опитали да спасят децата си, били арестувани, когато полицията пристигнала“, той заяви на Х: „Толкова много хора на всички нива на властта в Обединеното кралство трябва да бъдат в затвора за това“.

1 януари: След това, след поредица от други постове, в които отговаря на хора, изразяващи подобни възгледи, включително симпатии към Томи Робинсън и подкрепа за Реформаторския блок, той отговаря на пост, в който се казва, че „Джес Филипс, министър по въпросите на закрилата на децата от лейбъристите, отказа да подкрепи публично разследване на експлоатацията на деца в Олдъм“, като казва:

„Това е много важно: „Срамно поведение от страна на Джес Филипс. Изхвърлете я.“

2 януари: В отговор на плакат той призовава за нови избори, след което… публикува:

„В Обединеното кралство за тежки престъпления като изнасилване се изисква одобрението на Кралската прокуратура, за да може полицията да повдигне обвинение на заподозрения. Кой беше ръководител на CPS, когато на бандите за изнасилване беше позволено да експлоатират млади момичета, без да бъдат изправени пред правосъдието? Киър Стармър, 2008-2013 г.

„Кой е шефът на Джес Филипс в момента? Киър Стамър. Истинската причина, поради която тя отказва да разследва бандите за изнасилване, е, че това очевидно би довело до обвиняване на Киър Стамър (ръководител на CPS по това време).“

В отговор на публикация, в която се критикува това, което някой нарича наследени медии, той коментира:

„Това са същите медии, които скриха факта, че четвърт милион малки момичета са били – и все още са – системно изнасилвани от мигрантски банди във Великобритания. Те са достойни за презрение. Подли човешки същества.“

3 януари: В отговор на публикация, в която се говори за разходите за поредното публично разследване, той казва:

„Няма разследване на британското правителство за групово изнасилване на невинни малки момичета, но 22 млн. паунда са похарчени за един очевидно агресивен луд. Срам, срам, срам.“

По-нататък той обвинява Киър Стармър, че е „виновен за съучастие“, и обвинява Джес Филипс, че е „апологетичка на геноцида на изнасилванията“.

4 януари: В отговор на статия в The Daily Telegraph, в която се твърди, че се показва как е бил „прикрит“ скандалът с пакистанскиа, той потвърждава:

 „Как беше прикрито изнасилването на Великобритания“, а по-късно добавя:

„Подлите страхливци, които позволиха масовото изнасилване на малки момичета във Великобритания, все още са на власт… засега.“

Как е потулен скандалът с бандите за изнасилвания на деца във Великобритания

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments