Тъй като Австрия е на път да сформира първото си крайнодясно правителство след Втората световна война, най-непосредственият сблъсък между Виена и Брюксел няма да бъде съсредоточен само върху симпатиите към Русия или антимигрантската реторика, предаде „Politico“. Вместо това на хоризонта се очертават противоречия по отношение на публичните разходи.
Някога възхвалявана за своята фискална дисциплина, сега алпийската държава рискува да бъде наказана строго от Европейската комисия (ЕК) заради прекомерните си публични разходи през периода 2024-2026 г. За да избегне поставянето си под специалния режим на Европейския съюз за прекомерни разходи, Виена трябва да представи на ЕК до 21 януари надежден план за намаляване на разходите. Шансовете ѝ да спази срока ще зависят от това дали преговорите между крайнодясната „Партия на свободата“, чийто лидер Херберт Кикъл е фаворит за канцлер, и консервативната „Народна партия“ ще доведат до бързо постигане на споразумение.
Ако преговорите не се увенчаят с никакъв успех, Австрия ще пропусне решаващия краен срок на ЕС за представяне на план за намаляване на разходите и ще се окаже в същата ситуация като силно задлъжнелите Италия и Франция.
Макар че размерът на бюджетния дефицит на Австрия обикновено би бил основание за санкции, които ЕС налага на страните с прекомерни разходи, ЕК отложи процеса през ноември, за да даде на Виена допълнително време да въведе ред във финансовите си дела. Като част от споразумението се очаква Австрия да представи редица мерки, които показват, че може да намали дефицита на публичните си разходи до под 3% от БВП през следващите години.
Представянето на мерките трябва да бъде осъществено по време на следващата среща на финансовите министри на ЕС, известна като ECOFIN, която по план трябва да се проведе на 21 януари. Времето обаче изтича. Говорител на ЕК обясни пред „Politico“, че за да отговори на изискванията, пакетът от мерки трябва да изглежда надежден и достатъчно конкретизиран, доста преди решаващата среща на върха през януари. По думи на източника ЕС е правно задължен да реши дали да започне т.нар. процедура при прекомерен дефицит по отношение на Австрия до края на януари.
Изправени пред перспективата да пропуснат крайния срок, двете водещи партии в Австрия се опитват отчаяно да се споразумеят за икономически план до началото на следващата седмица, според информация на друг служител, запознат с процедурата. Макар че в предизборния си манифест крайнодясната „Партия на свободата“ подкрепи идеята за значително намаляване на данъците, по време на пресконференция във вторник партията се обяви в подкрепа на строгите мерки за коригиране на бюджета. Кикъл призова за „масирана политическа пожарна операция“, за да се овладее сегашният „дългов пожар, който заплашва да погълне всичко“.
Предишните коалиционни преговори между социалдемократите и „Народна партия“ се провалиха заради остри разногласия по въпроса как да се балансира бюджетът. Стремежът на социалдемократите към по-високи данъци накара австрийските бизнес асоциации да подкрепят предложението за коалиция между „Народна партия“ и крайната десница.
Обединени спортни клубове ЦСКА: Успехът на Алберт Попов е въпреки държавата