Германските власти съобщиха, че петролен танкер, заседнал в германски води, принадлежи на „сенчестата флотилия“ на Русия. Берлин твърди, че се използва за заобикаляне на санкции.
Германското морско управление (CCME) обяви в петък. Че корабът под флага на Панама, наречен Eventin, е загубил енергия и управление. В резултат реморкьори бяха изпратени за осигуряване на кораба.
Германският външен министър Аналена Бербок обвини Москва. Тя обвини руския президент Владимир Путин в „заобикаляне“ на санкции. Тя заяви, че той застрашава европейската сигурност, „използвайки безскрупулно флот от ръждясали танкери“.
Русия, която по-рано не отговори на обвиненията, че използва сенчеста флотилия, все още не е коментирала инцидента. САЩ, Великобритания и ЕС наложиха санкции на руската нефтена индустрия. Това последва след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през 2022 г.
В първия си доклад за танкера, плъзгащ се в германски води, CCME каза. Че съдът е дълъг 274 метра и широк 48 метра. Той превозва около 99 000 тона нефт. Германското морско управление съобщи. Че петролният танкер се плъзга с ниска скорост в крайбрежните води на Балтийско море, северно от германския остров Рюген.
На кораба беше спуснат четирима специалисти с хеликоптер в петък вечерта за осъществяване на връзки за буксиране, които бяха осигурени. Три реморкьора поеха контрол над „пострадалия кораб“, който „не може да маневрира“.
Морските власти съобщиха в петък вечерта, че не са открити течове на нефт
В последната си актуализация в събота вечерта германските морски власти съобщиха. Че конвоят за буксиране около танкера е насочен към Сасниц, град на остров Рюген. Той ще пристигне рано в неделя.
По-рано властите съобщиха. Че конвоят от реморкьори, които работят за спасяването на Eventin, остава северно от Рюген и се движи на изток „бавно“, с около 2,5 км в час.
CCME каза, че са взети мерки за безопасност поради грубото море. В областта, където се намира корабът, вълните достигат височина 2,5 метра и вятърът се усилва. Въпреки че корабът носи флага на Панама, германските власти обвиниха Русия за инцидента. Германският външен министър каза в изявление:
„Русия застрашава нашата европейска сигурност не само с незаконната си война на агресия срещу Украйна, но и с прекъснати кабели, преместени гранични плаващи буи, кампании за дезинформация, GPS заглушители и, както видяхме, разрушени нефтени танкери“
Европа
През декември Европейският съюз заяви, че работи върху мерки, включително санкции, насочени към „сенчестата флотилия на Русия, която застрашава сигурността и околната среда, финансирайки военния бюджет на Русия“.
Европейският блок направи това изказване, след като подводни кабели в Балтийско море бяха повредени от подозрителен кораб, който, според ЕС, е част от сенчестата флотилия на Русия.
Това беше още една стъпка, предприета от западните държави за удар по нефтената индустрия на Кремъл в отговор на пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна.
Откакто бяха въведени по-строги мерки за ембарго за спиране на износа на нефт от Русия, се смята, че Москва използва кораби с неясна собственост за транспортиране на стоки – най-вече нефт – по целия свят.
Според доклад на Атлантическия съвет, американски мозъчен труст, Русия „използва тъмната флотилия, особено като основен превозвач на нефтени износи“.
За още новини вижте ТУК
Присъединете се към нашия Телеграм