Илон Мъск може би хвърля почти всеки ден ръчни гранати по посока на британското правителство, пише „Politico“. Но Киър Стармър не може да спи през нощта заради друг вид експлозия.
През последните дни министър-председателят на Обединеното кралство и неговият главен финансов министър Рейчъл Рийвс се сблъскаха с ужасяващи икономически заглавия, тъй като стерлингът поевтиня, а разходите по 10-годишните заеми достигнаха най-високото си ниво от финансовата криза през 2008 г. насам.
Това съживи опасенията, че тяхната зараждаща се лявоцентристка администрация – която обеща да промени затруднените публични услуги и да стимулира икономическия растеж след сътресенията при консерваторите – сега е далеч от пътя на своята движеща цел, а популисти като Мъск са по петите ѝ.
Нарастващата цена на заемите отразява трайно високата инфлация, потенциалните мита, които ни очакват при президентството на Доналд Тръмп, и слабия растеж на Великобритания. Други държави също отбелязват спад на валутите си спрямо долара. Въпреки това Обединеното кралство е в особено затруднено положение.
Ако Рийвс, канцлерът на хазната, трябва да харчи повече за обслужване на държавния дълг, тя ще има по-малко пари за другите приоритети на лейбъристите. А това рискува да не се хареса на никого.
Възможно е да се появят още лоши новини. Рийвс ще бъде притеснена от данните за брутния вътрешен продукт, които трябва да бъдат представени в четвъртък и да обхванат ноември. Данните за октомври не бяха добри, тъй като икономиката на Обединеното кралство се сви с 0,1% за втори пореден месец. Има и притеснения относно новите данни за инфлацията, които ще бъдат публикувани в сряда.
Ситуацията е особено неприятна, тъй като Рийвс обеща да не повишава отново данъците в мащаб, сравним с последния ѝ бюджет, който беше посрещнат с трепет от бизнеса. От правителствените служби вече е поискано да намерят значителни икономии за прегледа на разходите, който трябва да се извърши през юни – а няма много мазнини за рязане.
Въпреки това икономистите прогнозират, че Рийвс ще избере по-нататъшно намаляване на разходите. Бившият ръководител на Банката на Англия Мартин Уейл заяви, че правителството може да се наложи да прибегне до мерки за икономии, ако настроенията на пазара не се променят.
Това би било нищо друго освен кошмар за лейбъристката администрация, която дойде на власт с обещанието да стабилизира държавния кораб.
„Това ще ги накара да се притеснят“, смята Джайлс Уилкс, бивш съветник на номер 10 и на Министерството на финансите при консерваторите. Той бе категоричен:
„Те наистина не биха били хора, ако не се вглеждат в пазарите на злато и не се надяват линията да започне да се движи в обратна посока.“
Между камъка и трудното място
Сега министрите са изправени пред тревожно очакване до март, когато независимата Служба за бюджетна отговорност ще публикува следващата си официална прогноза, в която ще посочи с колко пари разполага Рийвс и какви са прогнозите му за бъдещия БВП.
Миналата седмица Министерството на финансите се опита да омаловажи тревожните коментари, като отправи остро напомняне, че „само OBR може да предвиди с точност с колко резерви разполага правителството“.
Собствената предизборна стратегия на лейбъристите значително повиши залозите за това събитие, тъй като партията заяви на избирателите, че ще възстанови стабилността и уважението към финансовите институции, като дори обвърза със закон канцлерите с OBR, като същевременно обеща да плати за инвестициите в услугите чрез растеж.
Рийвс се е насочил към растежа, като е освободил средства за големи инфраструктурни проекти и е привлякъл инвеститори в страната и чужбина – но далеч не е сигурно кога и дали това ще даде резултат. Уилкс изтъква:
„Проблемът е, че правителствата могат да направят всичко по силите си, но в краткосрочен план имат много малко възможности да повлияят на растежа.“
Ако до март перспективите останат сравнително мрачни, тогава правителството наистина ще бъде изправено пред труден избор. По думите на Уилкс:
„Съкращаването на общите разходи за две или три години напред вероятно е по-лесен подход, отколкото обявяването на данък, от който всички започват да вият.“
Бившият секретар на кабинета лорд Гъс О’Донъл заяви пред LBC, че се очертава „доста брутален преглед на разходите“ с „много отдели, които са разстроени“.
Политическа отрова
Някои наблюдатели обаче смятат, че приказките за срив на пазара и предстоящи строги икономии са напълно прибързани.
Джим О’Нийл, бивш министър на финансите при консерваторите, който също е съветвал Рийвс, определи тона на медийните коментари от миналата седмица като „безумен“. Той изтъкна, че цената на заемите може отново да спадне рязко подчерта:
„Не можеш да водиш политиката на една държава въз основа на това какво се случва с доходността на облигациите всяка седмица.“
Лейбъристките депутати с функции, свързани с финансите, като например тези в комисиите за избор на министри на финансите и бизнеса, споделиха подобен анализ насаме. Един от депутатите с икономическо образование, на когото бе предоставена анонимност, за да говори откровено, заяви, че „не са обезпокоени“ и „нищо съществено не се е променило през последната седмица от страна на Обединеното кралство“.
Но други, които гледат по-напред, признаха, че са дълбоко обезпокоени за това как правителството ще финансира обещанията си да ремонтира Националната здравна служба, да се справи с големите съдебни изоставания и да поддържа местните власти на повърхността.
Депутат от Лейбъристката партия от 2024 г. заяви, че колегите му все още не са разбрали напълно, че „това наистина ще направи живота много труден“, а втори нов депутат от Лейбъристката партия описа ситуацията като „наистина трудна“ за изпълнението на ангажиментите им в манифеста.
Още двама депутати изразиха разочарованието си от това, че Рийвс и министър-председателят Стармър все още не са разработили „подходящ, положителен разказ“, който да компенсира всички предупреждения за икономическа разруха и мрак.
Съюзникът на Рийвс О’Нийл заяви, че макар 80 % от сътресенията по облигациите да се дължат на външни фактори, останалите 20 % са сигнали на пазарите, че нямат вяра в плановете на лейбъристите за стабилизиране и растеж на икономиката. Той подчерта:
„Те ще трябва да бъдат твърди по отношение на разходите. В противен случай пазарите са прави да се съмняват в тях.“
Шокираща цена за паркинг – 1380 лева за 3 седмици на Летище „София“! Депутат завежда дело!